Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Mince

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 23. 8. 2016, 12:58; G.weber (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Mince s hodnotou jednoho eura

Mince jsou jedním z nejdéle trvajících prostředků směny, první zmínky se objevují již před 4500 lety, ovšem opravdový rozmach přišel s antickým Řeckem, kde se standardizovala váha a ryzost. V dnešní době jsou mince stále nepostradatelnou částí měnového systému, ovšem jejich úloha se podstatně změnila. Novodobá mince totiž sama o sobě nemá žádnou hodnotu a pokud by se za ni nezaručil stát, tak by se jednalo o pouhý kus plechu. V minulosti tomu bylo naopak, neboť byly mince raženy především z drahých kovů (zlato, stříbro) a tak představovaly hodnotu i bez statní garance. Výroba mincí je čím dál tím nákladnější, přičemž mikro-platební systémy se neustále zdokonalují. Je tedy možné, že jednoho dne nám již v peněžence žádné mince chrastit nebudou.

Obsah

Charakteristika

Přední strana mince se nazývá avers (averz, líc), zadní strana revers (reverz, rub). Lícem je vždy ta strana, na níž je zobrazeno, kdo minci vydal a kdo tedy ručí za její hodnotu a pravost. (V případě českých mincí je to tedy ta strana, kde je zobrazen státní znakčeský lev).

V dnešní době jsou mince většinou ražené. Z minulosti známe i mince lité. Mincemi se zabývá základní historická věda zvaná numizmatika.

Druhy používaných mincí jsou stanoveny právními předpisy, jejich porušování je trestáno.

Původně mince měly stejnou hodnotu jako drahý kov, ze kterého byly vyrobeny, představovaly tedy něco jako že je úředně (autoritou panovníka) potvrzeno (vyražením razítka), že daný kus kovu má určitou hmotnost a určitou kvalitu. Později se začaly mince „šidit“ příměsemi levnějších kovů a jejich hodnota začala být spjatá s kredibilitou panovníka, který je vydal. Různé mince měly různou pověst v zahraničí a byly různě ceněny.

Nakonec došlo k abstrakci fyzické hodnoty kovu a hodnota mince je dnes ryze virtuální, ačkoli u mincí nižších nominálních hodnot dochází k paradoxnímu jevu, že výrobní náklady přesahují jejich nominální hodnotu. Mince je dnes v podstatě pouze „kovová bankovka“.

Sbírání mincí

Sbírání mincí patří odedávna mezi klasické sběratelské obory. Sbírají se všechny druhy mincí, sběratelé mohou být zaměřeni na určité historické období či jeden konkrétní region. V poslední době se však sběratelství stalo zálibou střední generace, kterou krom uměleckého zpracování zajímá i investiční faktor. Zdroj: [1]

Numizmatika

Numizmatika je pomocná věda historická zabývající se mincemi a medailemi celkově, nejedná se jen o pouhé sbírání mincí. Tento obor má počátky již v antickém Řecku, avšak opravdový věhlas a prestiž získala až v renesanci. Česko patří k zemím, kde má sběratelství silné zázemí (především první republika) a pamětní mince ražené na českém území jsou oblíbené v řadě zemích, což dokazuje, že současný náklad zlatých mincí je rozprodán předem minimálně do roku 2010.

Numizmatika je základní historickou vědou. V minulosti byla (nesprávně) řazena mezi pomocné vědy historické.

Zajímavosti

Největší zlatá mince na světě pochází z Kanady a jmenuje se Maple Leaf (česky javorový list). Drží několik mincovních rekordů.

S průměrem 50 cm, tloušťkou 3 cm a váhou 100 kg je to největší a nejtěžší mince na světě. Má také největší nominální hodnotu - jeden milion kanadských dolarů, reálná cena je více než dvojnásobná.

Obří minci, která má také nejvyšší ryzost na světě, vyrobili Kanaďané v roce 2007 v několika exemplářích u příležitosti ukázky nového designu tradiční investiční zlaté mince.

Související články

Reference

  1. Hospodářské noviny Češi začali investovat do starých mincí, ihned.cz, 21. 5. 2008

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mince