Jablonec nad Nisou

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 24. 10. 2011, 14:19; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Jablonec nad Nisou (německy Gablonz an der Neisse, polsky Jabłoniec nad Nysą) je město na severovýchodě Čech nedaleko (asi 13 km) od krajského města Liberce, ležící v údolí Lužické Nisy a jejich přítoků. Má 46 287 obyvatel a patří do liberecké aglomerace. Je sídlem okresu Jablonec nad Nisou a patří do volebního obvodu č. 35 pro volby do Senátu. Město je proslulé výrobou skla a bižuterie. Nabízí také vyžití v množství sportovních i turistických aktivit v atraktivním okolí města, které tvoří jak romantické Maloskalsko, tak populární Jizerské hory. Je v něm zastoupena i řada jiných odvětví průmyslu.

Obsah

Historie

První zmínka o Jablonci pochází z roku 1356. Bylo vypáleno během husitských válek a během vlády Jiřího z Poděbrad, trvale osídleno bylo toto místo však až od 16. století, především v souvislosti s rozvojem sklářství. Od druhé poloviny 17. století nastává bouřlivý rozvoj právě sklářství a poté zejména bižuterního průmyslu ve století osmnáctém. Rozvoji města a jeho povýšení na městys či město dlouho bránila další města v okolí, ta se obávala konkurence. Teprve až roku 1808 byl tedy Jablonec povýšen na městys a v roce 1866 dekretem císaře Františka Josefa I. na město. Jmenovací dekret však obdržel až v roce 1906; tehdejší starosta si vydání dekretu u císaře údajně doslova „vyseděl“. Jablonec se stal světově proslulým střediskem obchodu s bižuterií. K tomu ještě přispělo napojení města na železniční síť v roce 1888. Železniční trať byla zanedlouho prodloužena z Jablonce přes Smržovku a Tanvald až do Kořenova a tam napojena na síť tehdejších pruských železnic. To vše výrazně přispělo k rozvoji obchodu s jabloneckým průmyslem. V Jablonci došlo také i k výraznému rozvoji architektury. Hlavně secese výrazně zasáhla do tváře města v mnoha exportérských domech. V této době vznikl i výjimečný secesní kostel Povýšení nejsvětějšího kříže. Mnoho staveb ve městě má také tvář dobového historismu, např. novorenesanční budova pošty, historizující budova městského divadla se secesními interiéry, či stavba evangelického kostela ve stylu novogotiky. V meziválečném období vznikly i dvě dominanty ve stylu funkcionalismu - nová radnice a katolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova. I Jabloncem se provalila historie v podobě útěku Čechů před nacismem i poválečným odsunem německého obyvatelstva. Jablonec naopak tolik nepostihla okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, ta totiž mnohem hůř postihla sousední Liberec. Město zasáhla, stejně jako celou republiku, vlna panelové výstavby, která „pohřbila“ i vesnici Mšeno nad Nisou v sousedství Jablonce a zcela změnila malebná jablonecká předměstí.

Původ názvu

Pohled na Jablonec roku 1888

O původu jména existuje několik teorií, za nejpravděpodobnější je v současnosti považována ta, že jméno „Jablonec“ je odvozeno od slova „jabloň“ (podle pověsti, která kolovala mezi většinovým německým obyvatelstvem, Jablonec vznikl kolem zájezdního hostince na křižovatce obchodních cest, u kterého rostla jabloň - dnes křižovatka „U Remize“ s kruhovým objezdem). Podle jiné teorie název souvisí s latinským označením „gabulum“, místo, kde se vybíralo clo. Tato teorie je podporována tím, že velká část měst s podobnými názvy (Jablonné, Jablunkov) leží u hranic nebo na významných starých stezkách. Další teorie jméno dávala do souvislosti s německým „gabel“ (vidlice, větvení – Jablonec leží na soutoku Novoveské, Lučanské a Bílé Nisy).

Obyvatelstvo

Ke dni 2. 10. 2006 má Jablonec nad Nisou 46 140 obyvatel. Historický vývoj obyvatelstva (1. sloupec rok, 2. a 3. sloupec tisíce obyvatel):

rok tehdejší katastr obyvatelstvo na území dnešního katastru
1830 3 n. n.
1869 7 13
1890 15 23
1910 30 43
1930 34 50
1950 23 33
1970 34 42
1991 46 46

In: Dějiny obyvatelstva českých zemí, Mladá fronta, Praha 1996, s. 397, 398

Církve

Podle sčítání lidu v roce 2001, kdy měl Jablonec 45.600 obyvatel, uvedlo 33.976 z nich, že jsou bez vyznání (75%). Následuje seznam církví ve městě:

Průmysl

V bižuterii a sklářství je v Jablonci a okolí ještě dnes zaměstnáno 11 000 lidí, přičemž produkce je z velké většiny orientována exportně. Kromě bižuterie a sklářství je však v Jablonci výrazně zastoupeno také strojírenství, dřevozpracující průmysl a výroba nábytku. V Jablonci je také mincovna pro Česko Česká mincovna (součást Jablonex Group), založená po rozpadu Československa (mincovna pro Slovensko zůstala ve slovenské Kremnici). Nejdůležitější sklářské firmy: Ecoglass, Preciosa, Jablonex Group. Společnosti Bižuterie Česká mincovna, Ornela a Železnobrodské sklo jsou dnes součástí jedné společnosti Jablonex Group. Firma Soliter vyrábí kovové šperky. Společnost Jablotron vyrábí zabezpečovací zařízení, mobily etc. Vzbudila velký zájem svým modelem „největšího mobilu na světě“ „JABLOTRON GDP 02 Grand“. Tento mobil vypadající jako telefon pro pevnou linku byl původně určen pro staré lidi, velký zájem však vzbudil v regionech se špatným stavem pevné sítě a u mobilních operátorů, kteří v něm vidí další prostředek v konkurenčním boji s pevnými linkami. Společnost Lucas Varity vyrábí v Jablonci a okolí autobrzdy pod jménem TRW Automotive Aftermarket CZ LUCAS Autobrzdy (převzala zařízení bývalých podniků Autobrzdy a Ateso). Dodává mimo jiné pro společnost Škoda Auto.

Doprava

Související informace můžete najít také v článku: Tramvajová doprava v Jablonci nad Nisou|Tramvajová trať Liberec - Jablonec|Městská autobusová doprava v Jablonci nad Nisou}}

Jablonec disponuje napojením na dálniční síť (spojení dálnicí, resp. čtyřproudou silnicí, se 100 km vzdálenou Prahou). Známá úzkorozchodná „tramvaj jedoucí lesem“, stejně jako železnice a autobusy, Jablonec spojuje s cca 13 km vzdáleným Libercem. Vlakové spojení s jinými městy je však relativně špatné, neboť Jablonec leží mimo hlavní železniční trasy.

Památky

Kostel sv. Anny
Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova
Městské divadlo
Stará radnice
Nová radnice
  • Bývalá fara v Kostelní ulici naproti kostelu sv.Anny. Na zahradě je umístěno sousoší Getsemanské zahrady z roku 1829.
  • Kostel svaté Anny je nejstarším dochovaným jabloneckým svatostánkem. Stojí na místě původního dřevěného kostelíka. Současný kostel je původně barokní stavba z let 1685 – 1687. Věž byla přistavěna až roku 1706 a roku 1842 byla přistavěna i sakristie situovaná do svahu za kostelem. V té době byla fasáda kostela upravena v neorenesančním stylu. Kostel v současnosti neslouží bohoslužebným účelům a po letech, kdy byl v katastrofickém stavu, nyní prochází náročnou rekonstrukcí, kterou financuje město. Před kostelem je umístěn smírčí kříž z roku 1666, přemístěný od jabloneckého pivovaru.
  • Belveder je pozdně barokní dům s mansardovou střechou, poprvé zmiňovaný roky 1773. Dnes je zde umístěna část expozice Muzea skla a bižuterie.
  • Petřín – vrch nad Jabloncem, kde stojí secesní výletní restaurace s rozhlednou postavená roku 1906. Z rozhledny je překrásný výhled na Jizerské hory i do jižní části okresu Jablonec nad Nisou.
  • Evangelický kostel. Toleranční evangelický kostel stál v Jablonci už na začátku 19.století. Roku 1892 byl přebudován v neogotickém stylu. Věž je jednou z dominant jabloneckého panoramatu (vysoká 60 m). Kostel je dnes ve vlastnictví Církve československé husitské.
  • Starokatolický kostel Povýšení svatého kříže je vzácnou secesní sakrální stavbou. Byl postaven v letech 1902 – 1906 podle návrhu Josefa Zascheho, jabloneckého rodáka. Kostel byl staven pro starokatolickou církev, která kostel užívá dodnes.
  • Římskokatolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova byl rovněž postaven podle Josefa Zascheho, který jej navrhl ještě ve stylu secesním, ale později plány upravil v tehdy aktuálním stylu funkcionalistickém. Tento trojlodní chrám byl vybudován v letech 1930 -1932. Na hlavním oltáři je umístěna bronzová socha Krista od vídeňského sochaře Arnolda Hartiga z roku 1930. Kostel byl rekonstruován na konci 20.století. Sídlí zde děkanský úřad.
  • Městské divadlo – stavba firmy Fellner a Helmer byla postavena v letech 1906 – 1907 v secesním stylu. Divadlo bylo v 90. letech nákladně zrekonstruováno. Nesídlí v něm stálý divadelní soubor.
  • Stará radnice byla postavena nedlouho po povýšení Jablonce na město, v letech 1867 – 1869. V neorenesanční stavbě kromě městského úřadu sídlila i pošta a později i okresní úřad. Po postavení nové radnice ve třicátých letech 20. století byla do staré radnice přemístěna městská knihovna, která zde sídlí dodnes.
  • Nová radnice. Pětipatrová funkcionalistická budova byla postavena podle plánů libereckého německého architekta Karla Wintera v letech 1931 – 1933, tedy v letech hospodářské krize. Výstavba přinesla množství pracovních příležitostí v této těžké době. V objektu bylo od začátku umístěno kino, kavárny a restaurace. Radnici v poválečné době postihly nešťastné úpravy vnitřních prostor. Dnes je objekt sídlem městského úřadu, informačních středisek a kina. V přízemních prostorách jsou umístěny obchody. V létě lze s průvodcem vystoupat na radniční věž, odkud je nádherný kruhový rozhled.
  • Schmelowského vila Jedna z nejhodnotnějších meziválečných staveb na našem území, byla postavena roku 1933 pro lékaře Friedricha Schmelowského. Jejím tvůrcem byl čelný představitel tzv. Vratislavské architektonické školy, Heinrich Lauterbach.
  • Synagoga

Osobnosti

  • Adolf Benda (*1845-1878), historik, autor Geschichte der Stadt Gablonz (Dějiny města Jablonce (1876-77)
  • Fidelio Finke (*1860-1940), lokální patriot (vlastivědec), skladatel a učitel
  • Gustav Leutelt (*1860-1947), spisovatel a básník
  • Karl Richard Fischer (*1871-1934), historik, lokální patriot (vlastivědec), starosta
  • Robert Hemmrich (*1871-1946), architekt
  • Heinrich Joseph (*1875-1941), profesor zoologie a anatomie, žil ve Vídni
  • Walter Dolch (*1883-1914), literární historik a knihovník, žil v Zittau (Žitava), Praze a Broumově
  • Rudolf Hásek? (*1890-1993), velitel legií v bojích proti bolševikům, exportér, účastník protikomunistického a protinacistického odboje
  • Konrad Henlein (*1898-1945), sudetoněmecký politik a nacista, narozen ve Vratislavicích (něm. Maffersdorf) studoval a žil v Jablonci
  • Peter Hermann Adler (*1899-1990), dirigent, žil v Praze, Brně, Brémách, Kievě a od roku 1939 v USA
  • Richard Fleissner (*1903-1989), malíř a profesor umělecké průmyslovky v Jablonci a Mnichově
  • Josef Duchač(*1938), německý politik (CDU), 1990-1992 premiér spolkového státu Thüringen (Duryňsko)
  • Barbora Špotáková (* 1981) - olympijská vítězka v hodu oštěpem na letní olympijských hrách 2008 v Pekingu
  • Nikola Sudová (* 1982) - akrobatická lyžařka, 2. na MS v jízdě v boulích 2005, 6. na ZOH 2006 v Turíně.
  • Gabriela Soukalová (* 1989) - biatlonistka, juniorská mistryně světa v biatlonové štafetě (2009)

Přírodní zajímavosti

Jablonec nad Nisou je zasazen do nádherné přírody. Ze severu takřka až do města zasahují Jizerské hory, dobře přístupné i MHD, jejíž autobusy zajíždí až do Bedřichova. Z jižní části města jsou dobře přístupné dva zalesněné hřebeny – Prosečský a Černostudniční. Na obou se nachází rozhledny s možností dobrého výhledu. Nedaleko Jablonce je situováno i Maloskalsko, malebný mikroregion s množstvím rozeklaných pískovcových skal protnutých tokem řeky Jizery.

Části města

Katastrální území Jablonce nad Nisou

Město se skládá z 8 místních částí, které jsou shodné s katastrálními územími (v závorce německý název):

  1. Jablonec nad Nisou (Gablonz an der Neisse)
  2. Jablonecké Paseky (Bad Schlag)
  3. Kokonín (Kukan)
  4. Lukášov (Luxdorf)
  5. Mšeno nad Nisou (Grünwald an der Neiße)
  6. Proseč nad Nisou (Proschwitz an der Neiße)
  7. Rýnovice (Reinowitz)
  8. Vrkoslavice (Seidenschwanz)

Z dalších sídel na území města lze zmínit např. Dobrou Vodu (Guttbrunn bei Gablonz an der Neisse).

Správní území

Související informace můžete najít také v článku: Okres Jablonec nad Nisou|Obvod obce s rozšířenou působností Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou je okresním městem a také obcí s rozšířenou působností a pověřeným obecním úřadem. Okres Jablonec nad Nisou se skládá ze 34 obcí, ORP z 11 obcí.

Partnerská města

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jablonec nad Nisou
  Města a obce okresu Jablonec nad Nisou  

Albrechtice v Jizerských horách • Bedřichov • Dalešice • Desná • Držkov • Frýdštejn • Jablonec nad Nisou • Janov nad Nisou • Jenišovice • Jílové u Držkova • Jiřetín pod Bukovou • Josefův Důl • Koberovy • Kořenov • Líšný • Loužnice • Lučany nad Nisou • Malá Skála • Maršovice • Nová Ves nad Nisou • Pěnčín • Plavy • Pulečný • Radčice • Rádlo • Rychnov u Jablonce nad Nisou • Skuhrov • Smržovka • Tanvald • Velké Hamry • Vlastiboř • Zásada • Zlatá Olešnice • Železný Brod