Dělostřelecká otočná věž

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 10. 4. 2009, 05:32; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Dělostřelecká otočná věž je železobetonový objekt budovaný v rámci opevnění. Šlo o výsuvnou a zásuvnou věž, která se mohla otáčet kolem své osy a soustředit svoji palebnou sílu všemi směry.

V československém opevnění

V rámci československého opevnění byla považována za nejdůležitější součást dělostřelecké tvrze. Byla projektována u všech plánovaných tvrzích. Na tvzi Stachelberg byly dokonce projektovány dvě věže. Jejím hlavním úkolem bylo vedení dalekých paleb všemi směry a v případě potřeby doplňovat palbu dělostřeleckým srubům či tvořit ochrannou palbu pěchotním srubům linie. S jejich umístěním projektanti počítali nedaleko nejbližšího vrchu.

Tato věž se skládala ze dvou částí: ze železobetonového objektu a vlastní pancéřové věže, která byla umístěna v objektu. Pancéřovou část tvořila pohyblivá a pevná část. Pevná část byla vyrobena z oceli o tlouštce 175-450 mm, pohyblivá část byla tvořena střeleckou místností, protizávažím a dvěma výtahy. Celá tato pancéřová část vážila 420 tun - 120 tun pohyblivá část, 180 tun pevná část a 120 tun protizávaží.

Na stropnici objektu mohli být umístěny i ochranné zvony, pro obranu nejbližšího okolí objektu. Tato variata však nebyla příliš oblíbena u našich projektantů, takže se objevuje v minimálním použití.

Celková pohyblivost bylo prováděno pomocí elektromotorů, avšak vše muselo být umožněno i vlastní silou osádky a tak lze věží manipulovat přes různé ruční ovládání.

Základní zbraní této věže se stal 10cm houfnice vz. 38. Avšak věže s touto zbraní se nikdy na pevnosti nedostaly. Ty totiž nebyly z důvodu náročnosti projektu do září 1938 ani dokončeny.

Externí odkazy