Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Maaseik

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 18. 9. 2010, 11:14; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Maaseik (limbursky Mezeik) je belgické město a správní centrum jednoho z arrondissementů provincie Limburk ve Vlámském regionu. Leží na řece Máse, která tvoří hranici s Nizozemskem. Obec Maaseik zahrnuje kromě vlastního Maaseiku bývalé obce Neeroeteren a Opoeteren.

Obsah

Historie

Počátky města

Nejstarší část obce je pravděpodobně vesnice Aldeneik (česky „starý dub“), kde kolem roku 700 franský hrabě Adelard založil benediktinský klášter. Jeho dvě dcery Herlinda a Relinda se staly abatyšemi tohoto kláštera a později byly prohlášeny za svaté. Kolem kláštera brzy vznikla malá osada. Kolem roku 870 klášter značně poškodili Normané. V 10. století se Aldeneik stal součástí biskupství Lutych a byla zde zřízena kapitula s dvanácti kanovníky.

Středověk

Několik kilometrů jihozápadně od Aldeneiku začala vznikat nová osada jménem Nieuw-Eyck („nový dub“) a později Maaseik. Roku 1244 se Maaseik stal samostatnou farností a získal městská práva. Patřil hrabství Loon a později se stal jedním z 23 nejvýznamnějších měst biskupství Lutych, kterým byl udělen titul „bonne ville“. Vzhledem k dobré strategické poloze byl Maaseik opevněn hradbami a příkopy. Toto opevnění zboural Karel Smělý roku 1467 po povstání měšťanů proti lutyšskému knížeti-biskupovi.

Novověk

V 16. století bylo znovu vybudováno opevnění, které o století později zesílil francouzský vojenský architekt Vauban. Po ústupu Francouzů roku 1675 však byly vojenské objekty postupně rozebírány a dodnes se zachovaly už jen názvy původních bran (např. Bospoort, Maaspoort). V 16. století a na začátku 17. století Maasseik ekonomicky prosperoval díky výhodné poloze mezi Lutychem a mořem. Obchodní aktivita byla silná do druhé poloviny 17. století, kdy začala slábnout regionální moc Lutychu. Roku 1684 byla třetina města zničena požárem, což urychlilo jeho úpadek. Průmyslová revoluce v 19. století se Maaseiku příliš nedotkla. Jeho centrum si uchovalo architektonickou jednotu až do první světové války. Dnes Maaseik slouží především jako regionální centrum a nabízí nákupní, vzdělávací a zdravotnické služby pro své okolí.

Zajímavosti

  • V kostele svaté Kateřiny (Sint-Catharinakerk) je uložena nejstarší kniha evangelií v Beneluxu Codex Eyckensis, pocházející ze 7. nebo 8. století.
  • Na hlavním náměstí se nachází socha nejslavnějších rodáků města Jana a Huberta van Eyckových. Stálá expozice jejich děl je umístěna v nedalekém františkánském klášteře, který vlastní také zmenšený model města roku 1672.
  • Museactron zahrnuje regionální archeologické muzeum, lékárnické muzeum a pekařské muzeum.
  • Dvanáct z původních šestnácti vodních mlýnů v okolí města je ve velmi dobrém stavu a stále se využívá k výrobě mouky a k řezání dřeva.

Významné osobnosti

Codex Eyckensis

Družba

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Maaseik