Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Kevin Mitnick

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 20. 3. 2012, 09:20; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Kevin David Mitnick (* 6. října 1963) je považován za nejslavnějšího počítačového hackera na světě. Za nelegální průnik do počítačových sítí byl v 90. letech pronásledován úřady, zatčen a odsouzen za počítačovou kriminalitu a za držení padělaných identifikačních dokumentů. Ve vězení strávil 5 let, propuštěn byl 21. ledna 2000. Bylo mu zakázáno používat jakékoliv komunikační technologie vyjma pevných linek. Později se mu u soudu podařilo dosáhnout zrušení zákazu přístupu na internet. Mitnick ke svým průnikům nepoužíval ani tolik znalosti IT, jako sociální inženýrství – zjednodušeně řečeno obsluze vysvětlil, že ho do systému má pustit. V současné době se Kevin Mitnick snaží šířit povědomí o nebezpečí v podobě počítačových hackerů a phreakingu. Vlastní společnost podnikající v oboru bezpečnostního poradenství, Mitnick Security Consulting.

Obsah

Dětství a mládí

Kevin Mitnick vyrůstal v San Fernando Valley, severozápadní části města Los Angeles. Byl poměrně samostatným a zvídavým dítětem, už ve dvanácti letech přišel na způsob, jak využívat městskou dopravu zadarmo. Rozmluvou s ochotným řidičem získal potřebné informace (např.: kde sehnat strojek na označování jízdenek), tehdy poprvé použil tzv. sociálního inženýrství, tedy manipulace s lidmi za účelem získání informace.

Phreaking

Na střední škole byl svým spolužákem seznámen s phreakingem (tj. pronikání do telefonních sítí prostřednictvím jejích pracovníků a znalosti fungování sítě a oborového žargonu). Bavili se získáváním údajů o uživatelích, posloucháním telefonních hovorů nebo tím, že měnili nastavení uživatelských účtů, vše díky psychologické manipulaci s lidským faktorem. Do svých 17 let zdokonalil Kevin Mitnick svou techniku natolik, že pro něho nebyl problém namluvit většině pracovníků sítě cokoliv, a to nejen po telefonu, ale i osobně.

Profesionální hackování

Touha dostat se mezi skupinu lidí, kteří mu byli podobní, jej vedla k přechodu od phreakingu k pronikání do počítačových sítí. Po střední škole se dal na studia informatiky na Computer Learning Center v Los Angeles. Zde se mu podařilo nalézt nedostatky v operačním systému a získat veškerá práva k počítačům IBM. V roce 1979 se naboural do počítačové sítě firmy DEC, vyvíjející operační systémy, a zkopíroval jejich software. Bylo to první ze série překročení zákona. Média vytvořila z Kevina Mitnicka mýtus, v honbě za vyššími zisky mu mnohá vydavatelství připisovala i útoky jiných hackerů. Proto není vždy úplně jisté, kterých činů se dopustil a kterých nikoliv.

Protizákonné činy Kevina Mitnicka

  • neoprávněné používání autobusového označovacího systému pro cestování zadarmo
  • získání administrátorských práv na počítačích IBM na Computer Learning Center v LA
  • nabourání se do systému DEC, nahlédnutí do VMS zdrojového kódu
  • nabourání se do systémů firem Motorola, NEC, Nokia, Sun Microsystems a Fujitsu Siemens
  • vyhýbání se FBI

Údajné činy

  • krádež počítačového manuálu společnosti Pacific Bell, zajišťující telefonní spojení v centru Los Angeles
  • čtení e-mailů pracovníků počítačové bezpečnosti ve firmách MCI Communications a Digital
  • odposlech hovorů společnosti California DMV
  • nabourání se do systému společnosti Apple
  • nabourání se do systémů společností a organizací: SCO, PacBell, FBI, Pentagon, Novell, CA DMV, Los Angeleský sjednocený školní areál

Současnost

Kevin Mitnick je v současnosti profesionálním počítačovým konzultantem, uplatňuje své znalosti o bezpečnosti informací a osobní zkušenost se sociálním inženýrstvím k tomu, aby pomáhal institucím i soukromým osobám odhalovat ohrožení bezpečnosti informací. Založil firmu Mitnick Security Consulting, LLC a doposud vydal spolu s Williamem Simonem dvě knihy:

  • Umění klamu vydané v roce 2002
  • The Art of Intrusion vydané v roce 2005 (volně přeložitelné jako "Umění nežádoucího pronikání")

Mimo jiné se účastní konferencí o bezpečnosti informací a zabezpečení počítačů, byl hostem několika televizních i rozhlasových pořadů. V roce 2003 navštívil i Českou republiku při příležitosti premiéry jeho knihy.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kevin Mitnick