V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

André Malraux

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 23. 9. 2009, 21:13; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

André Georges Malraux [malro] (* 3. 11. 1901, Paříž -´23. 11. 1976, Créteil u Paříže) byl francouzský spisovatel a politik; ve svých románech předznamenal existencialismus.

Obsah

Život

André Malraux se svou ženou po pravici mezi J.F. Kennedym, J. Kennedyovou a L. B. Johnsonem v National Gallery of Art, Washington D.C., leden 1963.

André Malraux prožil pestrý, dobrodružný život. V letech 1923 – 1927 se účastnil archeologické výpravy na Dálný Východ; podílel se na osvobozujícím boji národů Indočíny a Číny (tyto zážitky mu poskytly námět k jeho prvním románům). Ve 30. letech 20. století se zúčastnil španělské občanské války, byl velitelem jednotky zahraničních letců, kteří bojovali na straně republikánů. Za 2. světové války byl aktivním účastníkem odporu, při osvobozování Francie velel slavné brigádě „Alsasko-Lotrinsko“; za statečnost obdržel několik vysokých francouzských i britských řádů. Po 2. světové válce byl kulturním atašé a v letech 1945 – 46 ministrem informací ve vládě Charlese de Gaulla, v letech 1958 – 69 ministrem kultury.

Malraux ve svém závažném románovém díle, v němž čerpal často z osobních zážitků, předznamenal existencialismus. Hlavním tématem jeho knih je hledání smyslu lidského života, který byl zbaven všech jistot ve společnosti tradičně uznávaných (víry v Boha, lidské hodnoty). Hrdinové románu vzdorují krutosti a absurditě života hrdinskými činy ve jménu revoluce; největší hodnotou je pro autora lidské bratrství. V závěrečném období své tvorby se zabýval uměním, které jako jediné dokáže překonat hranice smrti, osudu a historie.

Dílo

Romány

  • Dobyvatelé (Les Conquérants, 1925)
  • Královská cesta (La Voie royale, 1930)
  • Lidský úděl (La Condition humaine, 1933, česky 1967, 1996) - jeden z jeho vrcholných románů, který se odehrává na historickém pozadí komunistického povstání v Šanghaji a jeho potlačení generálem Čankajškem; román byl odměněn Goncourtovou cenou.
  • Naděje (L’Espoir, 1937; česky 1968, 1979) - román z období španělské občanské války, kde vylíčil odpor republikánů proti frankistickému povstání v roce 1936.
  • Ořechovníky altenburské (Les Noyers d’Altenburg, 1948) - román inspirovaný 2. světovou válkou, staví se v něm za ideu základního lidství, odpovídajícím nejen evropským, ale celosvětovým tradicím.

Eseje, uměnovědné knihy a paměti

  • Pokušení Západu (La Tentation de l’Occident, 1926) - esejistická kniha, v níž formou dopisů zvěstuje zánik západní civilizace.
  • Psychologie umění (Psychologie de l’Art, 1947 – 49)
  • Hlasy ticha (Les Voix du silence, 1951)
  • Imaginární muzeum světového sochařství (Le Musée imaginaire de la Sculpture mondiale, 1952 – 54)
  • Antimemoáry (Antimémoires, 1967) - kniha pamětí, v nichž popisuje nejen své bohaté životní zkušenosti, ale i setkání s řadou významným osobností 20. století.
  • Dočasný člověk a literatura (L’Homme précaire et la littérature, 1977) - posmrtně vydaný soubor esejů.

Citáty

"...hledám prazákladní oblast duše, kde stojí absolutní zlo proti bratrství." (Lazare, Antimemoáry) - tento Malrauxův výrok zvolil americký romanopisec William Styron jako jedno z mot ke svému románu Sophiina volba (1979).

"Kultura je to, co způsobilo, že člověk je něčím víc než náhodnou hříčkou přírody." (Psychologie umění)

Související články

Externí odkazy