Batalha

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 12. 9. 2010, 22:55; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Batalha (vyslov batalja) je portugalské město ležící v centrálním Portugalsku v regionu Pinhal Litoral v distriktu Leiria, asi 110 km severně od Lisabonu. Má 15 542 obyvatel (2006). Kostel a dominikánský klášter Panny Marie Vítězné založený králem Janem I. na památku vítězství v bitvě u Aljubarroty (14. srpna 1385) byl v roce 1983 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Historie

Průčelí katedrály

Boj o nezávislost portugalského království vyvrcholil v druhé polovině 14. století. Králové Leónu a Kastílie si činili nárok na zelený pruh pobřeží Atlantského oceánu. K rozhodující bitvě došlo 14. srpna 1385 u Aljubarroty. Portugalci společně s Angličany porazili kastilského krále Jana I., podporovaného naopak králem francouzským Karlem VI. Portugalský král, shodou okolností rovněž Jan I. Portugalský, který byl současně i velmistrem rytířského řádu z Avizu (Ordem Militar de Aviz), slíbil, že v případě vítězství postaví klášter zasvěcený Panně Marii. Necelé dva roky po vítězné bitvě byla zahájena stavba katedrály Santa Maria da Vitória a kláštera řádu dominikánů. Současně vzniklá osada dostala jméno Batalha („Bitva“) a dodnes svým jménem připomíná okolnosti vzniku kláštera a obce. Stavba kláštera do dnešní podoby trvala více než století (1386 až 1517) a vystřídalo se na ní sedm portugalských panovníků a 15 architektů.

Kaple zakladatelů

Autorem základní koncepce chrámu a kláštera byl portugalský atchitekt Afonso Domingues, který řídil stavbu až do roku 1402. Jeho pojetí gotiky nezapře poučení z velkých anglických katedrál v Yorku a Canterbury. V letech 1402 až 1438 pokračoval ve stavbě Mistr Huguet, který patrně pocházel z Francie. Byl to on, který de facto dokončil základní představu stavby. Pod jeho řízením byla uzavřena klenba katedrály, vznikl hlavní portál chrámu a byla postavena kaple zakladatelů – mausoleum královské dynastie Aviz. Zde stojí sarkofág zakladatelů kláštera zdobený reliéfy královských manželů Jana I. a jeho manželky Filipy z Lancasteru. Mimo jiné je zde pohřben i princ Jindřich Mořeplavec. Zahájil také stavbu tzv. Nedokončených kaplí (Capelas imperfeitas), která se měla stát hrobkou krále Eduarda I. (Duarte I) a jeho potomků. Stavba však byla posléze zastavena, neboť král dal přednost klášteru sv. Jeronýma (Mosteiro dos Jerónimos) v Lisabonu. V dalších desetiletích byla katedrála i klášter rozšiřovány způsobem odpovídajícím módnímu architektonickému stylu té které doby, takže dnešní podoba nese i rysy manuelského slohu a renesance. Zemětřesení v roce 1755 sice katedrálu poškodilo, ale daleko větší škody způsobila napoleonská vojska, která v letech 1810 až 1811 katedrálu vyplenila a vypálila. Komplex zůstal opuštěn a postupně se rozpadal. Teprve král Ferdinand II. Portugalský v roce 1840 rozhodl o restauraci, která trvala až do 20. století. V roce 1907 byla katedrála s klášterem prohlášena za národní památku a v roce 1983 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

„Nedokončené kaple“

Literatura

  • Jan Klíma: Dějiny Portugalska, Praha: Lidové noviny, 1996, ISBN 80-7106-164-6
  • Kolektiv: Nejkrásnější divy světa : kulturní památky a přírodní ráje naší planety pod záštitou UNESCO; Díl 2, přel. Dušan Zbavitel, Praha: Knižní klub, Balios, 2001 - ISBN 80-242-0665-X

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mosteiro da Batalha