V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Biograd na Moru

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 11. 9. 2010, 10:05; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Biograd na Moru (italsky: Zaravecchia, benátsky: Xara Vécia) je přístavní město v Severní Dalmácii v Chorvatsku, 28 km jihovýchodně od Zadaru. K roku 2001 zde žilo 5259 obyvatel.

Město má dlouhou turistickou tradici. První turisté jsem začali přijíždět v roce 1920 z Československa. První hotel byl poté postaven v roce 1935.

Geografie

Biograd na Moru se nachází 28 kilometrů jížně od centra Zadaru. Nachází na malém poloostrově, který obklopují zátoky Bošana a Soline. V blízkosti se nachází malé ostrůvky Planac a Sveta Katarina. Průměrná teplota v lednu je 7°C a 24°C v červenci.

Historie

Název Biograd na More znamená v překladu Bílé město na moři. Poprvé je zmiňováno v 10. století jako město založené chorvatským králem. Stal se hlavním městem chorvatských králů a biskupů. V roce 1102 se zde Koloman Uherský korunoval uherským králem. V roce 1202, když byla Zara (Zadar) okupována křižáky ze čtvrté křížové výpravy, mnoho lidí uteklo do Biogradu. Proto je Biograd také někdy označován jako Zara vecchia ("Stará Zara")

Během 13. a 14. století bylo město pod vládou vévodů z Cetiny, templářských rytířů z Vrany a vévodů Šubićes z Bribiru. V roce 1409 bylo město začleněno do Benátské republiky, a zůstalo její součástí až do roku 1797, kdy republika padla.

Během benátsko-tureckých válek bylo město značně poškozeno, a dvakrát, v letech 1521 a 1646 vypáleno. V 16. a 17. století se v Biogradu formovala chorvatská armáda, která se značně angažovala ve válce proti Turkům.

V letech 1991-1993 bylo město značně poškozeno dlouhodobým bombardováním srbských jednotek během Chorvatské války o nezávislost.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Biograd na Moru