USS Yorktown (CV-5)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 2. 3. 2010, 00:07; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
USS Yorktown (CV-5) kotví v Hampton Roads ve Virginii

USS Yorktown (CV-5) kotví v Hampton Roads ve Virginii

Základní údaje USS Yorktown (CV-5) kotví v Hampton Roads ve Virginii
Typ: letadlová loď
Třída: třída Yorktown
Číslo trupu: CV-5
Jméno podle:
Objednána: 3. srpna 1933 v loděnicích Newport News Shipbuilding, Virginie
Zahájení stavby: 21. května 1934
Spuštěna na vodu: 4. dubna 1936
Uvedena do služby: 30. září 1937
Osud: 7. června 1942 potopena japonskou ponorkou v bitvě o Midway
Poloha vraku:
Cena:
Předchůdce:
Následovník:
Poznámka:
Takticko-technická data
Výtlak: 19 900 t (standardní)
25 500 t (plný)
Délka: 232 m (na úrovni hladiny)
246,7 m (celkem)
Šířka: 25,3 m (na úrovni hladiny)
33,4 (celkem)
Ponor: 7,9 m
Pohon: 9 kotlů Babcock & Wilcox
4 turbíny Parsons
4 hřídele
120 000 shp (90 MW)
Palivo:
Rychlost: 32,5 uzlů (60,2 km/h)
Dosah: 12 500 nm (23 200 km) při rychlosti 15 uzlů (28 km/h)
Posádka: 2217
Pancíř:
Výzbroj: 8 × 127 mm (5 palců)/38 cal
4 × 4 28 mm (1,1 palce)/75 cal
24 × 12,7 mm
Elektronika:
Letadla: 90 letounů
Ostatní:

USS Yorktown (CV-5) byla první jednotkou amerických letadlových lodí třídy Yorktown, zavedenou do služby.

Stavba Yorktownu byla zahájena 21. května roku 1934. Vzhledem k tomu, že tempo stavby nebylo v mírových dobách nikterak vysoké, mohla být loď spuštěna na vodu až v dubnu 1936. O rok a půl později, 30. září 1937, byla již zcela dokončena a zařazena do služby v US Navy. Jednalo se o moderní loď a při její konstrukci byly využity zkušenosti získané provozem starších letadlových lodí.

Služba

Mírová služba lodi Yorktown se omezovala na zkušební a cvičné plavby a před vstupem USA do války pobývala na východním pobřeží Spojených států amerických.

Když japonský útok na Pearl Harbor 7. prosince 1941 zanesl oblak války do Tichomoří, byl Yorktown jednou z pouhých tří amerických letadlových lodí, které bylo možno v krátké době nasadit do bojových operací v Pacifiku. Není proto divu, že její vytížení bylo značné.

Začátkem ledna 1942 se Yorktown spolu se sesterskou lodí USS Enterprise účastní nájezdů na ostrovy Wake, Jaluit, Makin a další, kde jejich letadla napadají japonská postavení a letiště. V únoru se účastní operace Raid, leteckých útoků na nepřátelské pozice na Marshallových ostrovech.

Koncem dubna téhož roku je Yorktown s letadlovou lodí USS Lexington poslán do Korálového moře, kde má čelit hrozbě japonské invaze v přístavu Port Moresby na Nové Guinei. Počátkem května došlo ke tvrdé bitvě se svazem japonských letadlových lodí, jež se do dějin zapsala jako úplně první, ve které bojovala výhradně letadla z palub letadlových lodí. Američané sice po tvrdých bojích invazi zabránili, ale zaplatili vysokou cenu. Obě lodě byly vystaveny tvrdým útokům japonských bombardérů. Lexington byl potopen a Yorktown natolik poškozen, že si Japonci byli jistí, že se během několika okamžiků potopí. Pomalu plující a ve velmi špatném stavu se však Yorktown 27. května objevil v Pearl Harboru. Odhadovaný čas, potřebný na opravu byl pět měsíců. Na to ale nebyl čas. Američané stáli před další hrozbou. Japonci měli v úmyslu začátkem června 1942 zaútočit na atol Midway a každá letadlová loď měla nyní cenu zlata. Yorktown byl během tří dnů provizorně opraven a 1. června už spěchal na místo utkání jedné z rozhodujících bitev druhé světové války.

Tři americké letadlové lodě, Yorktown, Enterprise a Hornet, shodou náhod všechny spadající do třídy Yorktown, se u atolu Midway počátkem června 1942 střetly s japonským úderným svazem se čtyřmi letadlovými loděmi. V průběhu bitvy byl Yorktown zasažen a na lodi vypukl velký požár. Záchranné čety odvedly skvělou práci a Yorktown brzy mohl pokračovat v bitvě. Další osud lodi byl víceméně již jen tragický. Při jednom z dalších útoků byl Yorktown opět velmi těžce poškozen. Je rozhodnuto opustit loď a ponechat ji svému osudu. Yorktown se však nevzdal a poté, co vyhořelo vše, co mohlo, stále plul na hladině. Nakonec jej jeden z doprovodných křižníků vzal do vleku a pomalu nabral kurs k Pearl Harboru. Bohužel pomalu taženou letadlovou loď spatřila 7. června japonská ponorka I-168 a torpédovala ji. Yorktown, těžce zkoušený posledními týdny, se potopil severovýchodně od atolu Midway na pozici [1].

Tak skončila krátká, leč intenzivní válečná činnost letadlové lodi USS Yorktown (CV-5). Letci, kteří z jeho paluby vzlétali do bojů u ostrova Midway se zásadní měrou podíleli na potopení čtyř letadlových lodí japonského námořnictva.

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Category:USS Yorktown (CV-5)

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.