Mongolština

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 27. 10. 2011, 19:17; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Mongolština je nejvýznamnějším jazykem ze skupiny Mongolských jazyků a hlavním jazykem ve Státě Mongolsko. Hovoří jím kolem 6 milionů mluvčích, nacházejících se ve Státě Mongolsko a v přilehlých oblastech na území Ruska a Čínské lidové republiky (zde zejména ve Vnitřním Mongolsku). Za spisovnou variantu jazyka je ve Státě Mongolsko považováno nejrozšířenější chalchské nářečí.

Písmo

Soubor:Phagspa imperial edict dragon year.jpg
Ukázka starého mongolského písma

Mongolština v průběhu svého vývoje používala hned několik jazykových sad. Tradiční mongolské písmo vzniklo na počátku 13. století při formování Čingischánovy Mongolské říše; jako jeho základ posloužilo ujgurské písmo. V dnešní době se tato znaková sada, byť s drobnými obměnami, stále používá ve Vnitřním Mongolsku. V Mongolsku se tradiční písmo používalo až do roku 1931, kdy bylo nahrazeno latinkou, ale už v roce 1937 došlo k další změně, když byla zavedena cyrilice. Původní písmo bylo poté v roce 1941 definitivně zavrhnuto; pokus o jeho znovuzavedení v 90. letech 20. století skončil neúspěšně. Písmo používané v současnosti – modifikovaná cyrilice:

Cyrilice Transliterace Cyrilice Transliterace
А а a П п p
Б б b Р р r
В в v С с s
Г г g Т т t
Д д d У у u
Е е je Ү ү[1] ü
Ё ё jo Ф ф f
Ж ж ž Х х ch
З з z Ц ц c
И и i Ч ч č
Й й j Ш ш š
К к k Щ щ šč
Л л l ъ tvrdý znak
М м m Ы ы y
Н н n ь měkký znak
О о o Э э e
Ө ө ö Ю ю ju
Я я ja
  1. Kvůli jednoznačnosti se tento znak může zapisovat také jako „V v“ (tím se vyloučí jeho podobnost se znaky „Ч ч“ a „У у“).

Mongolská znaková sada na rozdíl od klasické cyrilice (ruské) používá navíc znaky „Ө ө“ a „Ү ү“. Některá písmena klasické cyrilice se vyskytují jen v přejatých slovech.Písmena Ж (Ž) a З (Z) se čtou a vyslovují jako Dž a Dz.

Mluvnice

V mongolštině se objevuje vokálová harmonie. Jazyk má sedm pádů - nominativ, akuzativ, genitiv, dativ-lokativ, ablativ, komitativ a instrumentál.

Související články