Čekání na nový webový server Multimediaexpo.cz skončilo !
Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4)
.

Aishwarya Rai

Z Multimediaexpo.cz

Aishwarya Rai (2008)
Aishwarya Rai (2007)

Aishwarya Rai nebo také Aishwarya Bachchan, v jazyce Tulu: ಐಶ್ವರ್ಯಾ ರೈ, (* 1. listopadu 1973, Mangalore, Karnataka, Indie) je oceněními ovenčená indická herečka a slavná modelka, která v roce 1994 vyhrála prestižní titul Miss World.

Obsah

Životopis

Rai se narodila v jihoindickém státě Karnataka a jejími rodiče jsou Krishnaraj Rai, námořní inženýr a spisovatelka Vrinda Rai. Její předkové pocházejí z komunity Bunt z Mangalore. Po narození malé Ayshwari se celá rodina přestěhovala do Bombaje. Rai má jednoho staršího bratra Aditya Rai, který je filmový producent. Rai navštěvovala Arya Vidya Mandir v okrese Santacruz, Bombaj a následně jeden rok Jai Hind College (Churchgate, Bombaj) a nakonec se přesunula na Ruparel College (Matunga, Bombaj), aby ukončila svoje bakalářské studia. Byla studentkou s výbornými výsledky a chtěla sa stát architektkou. Jejím mateřským jazykem je tulu, hovoří však také – anglicky, hindsky, jazykem urdu, maratí a tamilštinou.

Rai začala s modelingem během studia architektury, aby si něco vydělala. V roce 1994 na soutěži Miss India kontroverzně obsadila druhé místo za Sushmitou Sen a šla na Miss World. Ještě v tom samém roce získala titul a navíc cenu Miss Photogenic. Po uplynutí jednoho roku kralování v pozici nejkrásnější ženy světa začala pracovat jako profesionální modelka v reklamě a v indických módních časopisech. Později se prosadila v indickém filmovém průmyslu.

V současnosti se považuje za jednu z nejpopulárnějších a nejznámnějších indických hereček na světě. Kromě toho patří ve své zemi k jedním z nejlépe placených umělcům. Rai je provdaná za indického herce Abhisheka Bachchana a je snachou Amitabha Bachchana a Jaya Bachchan.

Kariéra

Rai debutovala v tamilsky hovořícím filmu Iruvar (1997) pod taktovkou režiséra Mani Ratnama s hvězdou Mohanlal. Do Bollywoodu vstoupila snímkem Aur Pyaar Ho Gaya s Bobby Deolem jako mužskou postavou, nebyl to však žádný kasovní trhák a nepřinesl očekávané zisky. Přesto její třetí projekt, opět tamilský film Jeans (1998) od Shankara získal uznání nejen u kritiků, ale i diváků, což znamenalo jasný komerční úspěch. Film jí také vynesl ocenění na Filmfare pro Nejlepší Herečku Jihu. Aishwarya se potom objevila v dalších bollywoodských filmech, z nichž některé byli velkými trháky, zejména Hum Dil De Chuke Sanam (1999) a Taal (1999). Její role v prvním z nich byla dokonce, podle kritiků, jedním z nejlepších výkonů v kariéře. V roce 2000 měla vedlejší postavy v dalších hitech Mohabbatein a také Josh.

Rok 2002 byl pro Rai mimořádně úspěšný. Po boku indických super-hvězd Shah Rukh Khan a Madhuri Dixit účinkovala v štědře dotovaném projektu Devdas, který se po uvedení do kin stal jedním z nejziskovějších titulů sezóny, diváckým úspěchem a vynesl herečce další z početných ocenění na Filmfare, tentokrát za nejlepší herečku v hlavní roli. Film kromě toho zaujal pozornost i odborné veřejnosti do takové míry, že získal speciální cenu na významném Filmovém festivalu v Cannes. Díky tomuto snímku si západní režiséři navíc všimli talentu mladé Indky a nabídli jí účinkování v několika hollywoodskych projektech. Od toho okamžiku hrála ve více jak čtyřiceti filmech hindské, tamilské, bengálské a anglické produkce.

Jak se její jméno stávalo stále více a více populární na západní části polokoule, vlivný časopis Time jí v roce 2003 publikoval na své asijské obálce (Time magazine, Asia Edition) a v roce 2004 jí přímo zařadil do žebříčku – 100 nejvlivnějších lidí světa !

2. ledna 2003 se stala tématem programu – 60 Minutes profiles. O měsíc později byla hostem relace Late Show ze známým moderátorem Davidem Lettermanem. V roce 2003 hrála v kritiky ovenčeném a komerčně úspěšném bengálském filmu Chokher Bali, který je adaptací jednoho ze stejnojmenných románů spisovatele Rabindranath Tagora.

Od roku 2002 je Rai pravidelnou účastní Filmového festivalu v Cannes a v roce 2003 byla dokonce členkou poroty. V říjnu 2004 se jej dostalo velké cti, když ve slavném Muzeu voskových figurín Madame Tussaud v Londýně umístnili její voskovou podobu. A ještě ve stejném měsíci (říjnu) byl do kin uveden její první zahraniční film: Pride and Prejudice (Pýcha a předsudek). Film byl indickou verzí klasické novely Jane Austin - Pýcha a předsudek. Získal opět skvělé kritiky, ale pouze ve Velké Británii, v Indii neuspěl. Její další snímek The Mistress of Spices (Páni z koření) byl sice u kritiků přijat poměrně dobře, ale hitem u diváků se nestal. Potom se zúčastnila uzavíracího ceremoniálu Her Commonwealthu 2006 v Melbourne jako významná představitelka indické kultury a zástupkyně krajiny, kde se mají tyto hry v roce 2010 konat, konkrétně ve městě Nové Dílí. Mezi svými zahraničními aktivitami nezapomínala ani na domácí scénu, když se objevila v indickém filmu Bunty Aur Babli v masivně populární taneční sekvenci pro píseň "Kajra Re", která trvala celých sedm minut.

Na konci roku 2006 měla v kinech dva filmy: Umrao Jaan a Dhoom 2. Umrao Jaan dopadl v Indii dost bídně. Přesto ale její role v Dhoom 2, což bylo pokračovaní hitu z roku 2004 Dhoom získala velkou pozornost. Byl to také další z jejich komerčních hitů. V roce 2007 uvedla do kin film Guru režiséra Mani Ratnama, který měl premiéru v kanadském Torontě. Je natočený na motivy života indického podnikatele Dhirubhai Ambani, a opět to byl kritiky uznávaný a ziskově významně úspěšný snímek. Jejím nejnovějším projektem je Provoked tentokrát na základě knihy "Circle of Light (Koloběh světla)", kde ztvárňuje postavu z reálného života. Tento film si mohli diváci poprvé prohlédnout 6. dubna 2007 v Indii a ve Velké Británii, kde dosáhl velkých zisků a v celém světě pak příznivých ohlasů u filmových kritiků. Na konci dubna 2007 nastoupil první americký snímek herečky - The Last Legion (Poslední legie), který uvedli do kin v Rusku a Holandsku. V Americe otevíral festival North American theaters v srpnu 2007.

Osobní život

Aishwarya Rai byla pod těžkou palbou médií a morálních kritiků v Indii kvůli líbací scéne ve filmu Dhoom 2. Tento polibek mezi filmovými hvězdami Aishwarya Rai a Hrithik Roshan popudila jednoho indického právníka natolik, že proti nim podal žalobu obviňující je z obscénnosti. Přitom v minulosti poutal pozornost bulvárních médií její bouřlivý vztah s hercem Salmanem Khanem. Proti tomuto vztahu brojili také rodiče herečky.

Po mnoha spekulacích a zatajováních se 14. ledna 2007 konali zásnuby úspěšné herečky a slavného herce Abhisheka Bachchana. Svatební obřad se uskutečnil 20. dubna 2007 v soukromé rezidenci ženicha. Při svatbě byli plně respektovány zásady komunity, ze které pochází nevěsta. Celý obřad byl pozorně sledován novináři a zaplňoval sloupečky mnoha společenských rubrik.

YouTube

Barso Re – Guru – Aishwarya Rai Bachchan
Aishwarya Rai Bachchan's Suicide News ? Truth !


Ishq Kamina feat Shahrukh Khan & Aishwarya Rai (HD)
Aishwariya Rai – Salaam (Full Song, Umrao Jaan)


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Aishwarya Rai
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Aishwarya Rai
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly.
Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás.
Náš FIO účet — 2500575897 / 2010