V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Paulovnie plstnatá

Z Multimediaexpo.cz


Vzrostlý strom paulovnie plstnaté v parku Morlanwelz-Mariemont (Belgie)

Paulovnie plstnatá (latinsky Paulownia tomentosa Steud., známá též jako čínský císařský strom) je strom z čeledi Paulowniaceae (dříve byla řazena do čeledi krtičníkovité), pojmenovaný na počest Anny Pavlovny Romanovové, královny Nizozemské, ruské velkokněžny, nejmladší dcery cara Pavla I. a nejmladší sestry cara Alexandra I.

Obsah

Synonyma

Paulownia imperialis

Původ a rozšíření

Strom pochází z jihovýchodní části Číny. Již dlouho je však vysazován v teplejších částech Evropy jako ozdobný parkový strom. V Česku je přes svou atraktivnost poměrně vzácný (roste např. v zahradě zámku Ploskovice, v Praze pod Starými zámeckými schody, na zahradě hotelu "Pawlovnia", jemuž dala jméno, u železniční zastávky Praha Holešovice z., v Brně v Biskupském dvoře, v parku u Domu umění nebo v Líšni na Hájkově ulici). Lehká a hebká semena byla běžně užívána jako obalový materiál čínskými exportéry porcelánu od 19. století do objevu polystyrénové ambaláže. Bedny byly často netěsné nebo se během tranzitu poškodily a semena se rozptýlila podél přepravní trasy. To spolu se semeny záměrně použitými k vypěstování ozdobných stromů umožnilo rozšíření Paulovnie jako agresivního plevelného stromu v oblastech s příznivými podmínkami, především v Japonsku a na východě USA.

Popis

Morfologie
Květy
Dozrálé plody

Listnatý rychlerostoucí strom shazující na zimu listy, výšky kolem 20 m, s širokou korunou. Kmen rovný, dobře viditelný až do horní části koruny. Větve v dolní a střední části koruny převážně vodorovné, v horní části směřují nahoru. Kůra je celkem hladká, barva od šedé do hnědošedé. Listy velmi rozměrné (15-30 cm), oválné až srdčité, shora matové, temně zelené a sametové, pokryté krátkými chloupky, zespodu šedé, plstnaté. Květy velké, náprstkovitě zvonkovité, vně světle fialovomodré, uvnitř se žlutými proužky. V Evropě kvete v květnu, a to ještě před olistěním. Plody jsou tobolky o délce do 4 cm a šířce 1,5-2 cm, zpočátku zelené, poněkud lepkavé, s dozráváním dřevnatí a mění barvu na šedohnědou; obsahují množství drobných semen. Paulovnie je velmi odolná rostlina. Dokáže přežít i požár, neboť její kořeny jsou schopny regenerace a vyhnat nové větve. Je odolná k znečištění a není citlivá k půdním typům. Proto se řadí mezi tzv. pionýrské rostliny - obohacuje půdu dusíkem, zabraňuje svými kořeny erozi. Nesnáší stín jiných stromů, daří se jí, pokud je převyšuje.

Využití

Jako velmi atraktivní rychlerostoucí strom s velkými listy a nádhernými květy je využíván především jako ozdobná rostlina. V oblasti svého původu však má využití mnohem mnohostrannější. Dřevo paulovnie je velice lehké, pevné a má výborné rezonanční vlastnosti, proto se v Asii používá na výrobu hudebních nástrojů - např. japonské koto nebo korejská citera (kayagum). Nejlepší resonanční dřevo Paulovnie plstnaté je z regionu Lankao, v provincii Henan v Číně, blízko pouště se suchým klima ideálním pro tyto stromy. Před objevem polystyrénové ambaláže byla lehká a hebká semena paulovnie užívána jako obalový materiál při transportu porcelánu. V Číně a Japonsku je řezbářství ze dřeva císařského stromu významným uměleckým řemeslem. Vzhledem ke svým vlastnostem (rychlý nárůst masy, lehkost sušení) může sloužit rovněž k energetickému využití a k produkci biomasy.

Zajímavost

V Číně je starým zvykem zasadit císařský strom při narození děvčátka; rychle rostoucí strom roste spolu s ní a když je pak děvče zralé ke vdavkám, strom se porazí a vyrobí se z něj předměty do její výbavy.