Živý plot

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 14. 4. 2011, 10:56; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Soubor:Maze.JPG
živé ploty v labyrintu v botanické zahradě v Saint Louis

Živý plot je uměle vysazená a udržovaná hustá řada keřů, která slouží jako oddělovací bariéra. Doplňuje nebo nahrazuje běžný plot, může také sloužit jen jako dekorační prvek.

Živé ploty byly a jsou oblíbeným doplňkem velkých zahrad. Používá se také také jako protiprachová a protihluková bariéra.

Živý plot neustále dorůstá a je proto třeba jej pravidelně stříhat do požadovaného tvaru.

Výběr tvarování a dřevin pro živý plot v závislosti na kompozici
Při vysazování krycích stěn postupujeme odlišně v zahradách volně řešených (anglický park) a v zahradách pravidelných (francouzská zahrada). V nepravidelných zahradách buď vysazu­jeme krycí stěny tak, aby netvořily souvislou stěnu, nebo k této stěně předsazujeme ještě jiné dřeviny, které by narušily pravidelný tvar linie. Pro tento účel lze jako předsadbu použít nejen jehličiny nižší, nebo odlišně vybarvené, ale i dřeviny kvetoucí, stálezelené, nebo opadavé a na velkých plochách listnáče. V pravidelných zahradách vysazujeme krycí stěny v souvislých a obyčejně přímočarých liniích, které lze tvarovat řezem, aby byl efekt výraznější.

Při nedostatku místa je lépe zvolit pro živé ploty druhy a odrůdy sloupovitého nebo úzce kuželovitého tvaru. Živé ploty a stěny nebo i souvislejší jehlična­té porosty mají vhodnější podmínky růstu, jsou-li založeny v se­verojižním směru. Tato expozice jim poskytuje lepší světelný po­žitek, což se projeví zvýšenou životností i kvalitou olistění a zavětvení.[L 1]

Příklady jehličnatých dřevin pro živé ploty

  • Smrk ztepilý (Picea abies) – vhodný, ale lze jen v oblastech, kde nejsou exhalace. Pravidlený řez nezbytný.
  • Zerav západní Thuja occidentalis – dřevinu pravidelně napadá sviluška, důležité je zvolit vhodný kultivar.
  • Jalovec (Juniperus) vhodné kultivary jalovce čínského trpí houbovými chorobami
  • Tis vhodný i do stínu, nenáročný jehličnan

Dřeviny pro tvarované živé poloty podle výšky:
Tvarované živé ploty, výška do 60 cm: cypřišek hrachonosný Chamaecyparis pisifera 'Nana', 'Squarosa' a 'Squarosa Aurea', jalovec viržinský Juniperus virginiana 'Glo­bosa', smrk Picea abies 'Nidiformis', 'Pygmaea' a 'Pumila Nigra', smrk Picea glauca 'Echiniformis', tis Taxus baccata 'Adpressa' 'Repandens' a 'Repandens Aurea', zerav západníThuja occidentalis 'Globosa' a 'Recurva Nana', zeravinec japonský Thujopsis dolabrata 'Nana', cypřišek lawsonův Chamaecyparis lawsoniana 'Minima'.

Tvarované živé ploty vysoké od 60 do 100 cm: cypřišek hrachonosný Chamaecyparis pisifera 'Squarrosa' a 'Squarrosa Aurea', smrk Picea abies, jalovec čínský Juniperus chinensis 'Pfitzeriana Compacta', zerav západní Thuja occidentalis 'Globosa', 'Ohlendorfii', 'Rheingolď a 'Woodwardii', tis Taxus baccata 'Adpres­sa' a 'Fastigiata', tis Taxus x media 'Hicksii', Hillii'.

Tvarované živé ploty vysoké od 100 do 150 cm: cypřišek hrachonosný Chamaecypa­ris pisifera 'Plumosa', smrk Picea abies, tis Taxus baccata 'Erecta', tis Taxus x media 'Hicksii', zerav západní Thuja occidentalis 'Wareana'.

Tvarované živé ploty vysoké od 150 do 200 cm: cypřišek hrachonosný Chamaecypa­ris pisifera 'Plumosa', cypřišek lawsonův Chamaecypa­ris lawsoniana 'Alumii', jalovec čínský Juniperus chinesis 'Neaboriensis', 'Obelisk',jalovec viržinský Juniperus virginiana, tis Taxus baccata, zerav západní Thuja occidentalis.

Tvarované živé ploty a stěny vysoké nad 200 cm: jalovec čínský Juniperus chinensis, jalovec viržinský Juniperus virginiana, zerav západní Thuja occidentalis 'Columna', 'Malonya­na', zerav obrovský Thuja plicata, tis Taxus baccata.

Při dobrých stanovištních podmínkách a dostatku prostředků lze použít i další druhy a odrůdy, například smrk pančičův Picea omorika, smrk pichlavý Picea pungens, Picea pungens 'Globosa'. Některých druhů se používá omezeně pro náročnější techniku tvarování (modřín Larix decidua, kleč Pinus mugo). Spolehlivě lze zmladit pouze živé ploty a stěny z tisu (hlavně Taxus baccata).

Příklady listnatých dřevin pro živé ploty

  • Dřišťály – například Dřišťál Thunbergův pro hezké ostnité, živé ploty, opadavé, oceňované v zimě. Vhodné vybrat si barevný kultivar.
  • Habr (Carpinus betulus) vhodný pro živé ploty, dokáže vytvářet jemné ornamenty, možnost řezat v libovolné výšce. Nádherná svěží barva, polopadavý, nutný dostatek vláhy.
  • Buk, u nás Buk lesní (Fagus sylvatica) velmi přirozeně působící poloopadavý i pro vysoké živé ploty, nutno silně řezat.
  • Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) stálezelený, vhodný i pro přísné tvary.
  • Myrobalán (Prunus cerasifera 'Nigra') krásné červené listy. Opadavý.
  • Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) a Ptačí zob vejčitolistý (Ligustrum ovalifolium) - lze využít barevné kultivary.
  • TavolníkySpirea VanHouttei a Spirea bumalda – kvetoucí opadavé živé ploty, Spirea VanHouttei se tvaruje lépe než jiné keře.

Pro rozvolněné, málo kdy řezané živé ploty jsou vhodné například

  • Weigela – kvete
  • Šeřík – elegantní tmavá barva – cenné kvetení
  • Zlatice – cenné kvetení
  • Dříny s barevnými listy – nenáročné, zelené druhy mají ceněné podzimní zbarvení

Literatura

  1. V. MENTLÍK, V. Mentlík. Jehličnany v zahradě a alpínu. 1.. vyd. [s.l.] : nakladatelství SZN, 1986.