Žáby
Z Multimediaexpo.cz
Žáby (Anura, syn. Salientia) jsou jedním z řádů) bezocasých obojživelníků. Ocas mají pouze pulci, který jim při metamorfóze (vývoji) odpadává. Jako obojživelníci mohou dýchat na vzduchu i ve vodě. Rozmnožují se pohlavně. Z vajíček vzniknou pulci a z nich potom dospělé žáby. Často mají silně vyvinuté zadní končetiny, díky nim výborně skáčou. Živí se nejčastěji hmyzem.
Obsah |
Popis
Potrava
Během přijímání potravy žáby mrkají, jelikož dochází během polykání k zatahování očních bulv, což napomáhá posunování potravy do žaludku.[1]. Žáby také nemají žádné zuby na spodní čelisti, a tak přijímají potravu celou.
Pohyb
Žába se pohybuje po souši pomocí přískoků a skoků, které provádí pomocí silných zadních nohou. Nejdelší zaznamenaný skok žáby na souši byl 5 metrů.[1] Ve vodním prostředí žába využívá plavací techniku zadních končetin, kdy je postupně dává k sobě a odtahuje podobně jako plavci typu prsa. Žáby při skákání vždy zavírají oči.
Rozšíření
Žáby jsou rozšířeny po celém světě vyjma Antarktidy a některých izolovaných ostrovů.[2][3] Dále nežijí v některých příliš suchých či studených oblastech, největší diverzity dosahují v tropech.
Biotopy
Každá žába se v průběhu života vyskytuje na dvou odlišných lokalitách, první je zimoviště a druhé rozmnožovací centrum. Zimoviště je pro každý druh žáby typické. Např. skokan hnědý se vyskytuje v polích, rosnička zelená v lesích. Rozmnožovacím centrem rozumíme tůň nebo podobné vodní stanoviště, která je zaplněná stojatou vodou. Nejčastější způsob dopravy vody do tůně je: srážkami, podzemními vodami, záplavami. Žáby se vyskytují i v jiných vodních centrech (rybníky, jezera, potoky, řeky a říčky, kaluže, atd.)
Ekologie žab
Žáby jsou důležitou složkou ekosystému. Nejen, že likvidují hmyz, ale žáby samotné jsou složkou potravy pro vodní ptactvo, jako je např. čáp bílý (Ciconia ciconia), volavka popelavá (Ardea cinerea) a podobně. Přímá úměra pro vodní ptactvo na rozšíření zastupuje samozřejmě i hnízdní podmínky, ale taky hojnost potravy, a to především žab a ryb.
Zástupci
Známe asi 5 000 druhů,[4] v ČR jich žije 14.[5] Kromě skokana hnědého jsou všechny zákonem chráněny.[5] Všechny chráněné druhy nesmíme jakkoliv omezovat (brát do rukou).
Druhy v ČR
- kuňky – jsou většinou šedé a na břichu mají žlutooranžové skvrny. Při ohrožení se otočí na záda, napnou tělo a svými skvrnami odpuzují predátora od ulovení.
- skokani – jeden z nejrozmanitějších a nejobtížnějších ze všech rodů na určení. Nohy jsou ze všech žab nejlépe přizpůsobeny na skákání.
- ropuchy
- rosnička – má na prstech přísavky
- blatnice – oči má oválné ze shora dolů
skokan ostronosý - samec |
Vybrané světové druhy žab
- rohatka brazilská
- hvízdalka Nattererova
- hrabatka drsná
- listovnice červenooká
- rosnice červenooká
- drápatka vodní
- pipa americká
- skokan volský
- veleskokan goliáší
- ropucha obrovská
- pralesničky
Reference
- ↑ 1,0 1,1 KINDERSLEY, Dorling. 1001 otázka a odpověd. 1. vyd. Bratislava : TIMY spol. s.r.o., 1996. ISBN 80-88799-24-4. S. 7 a 56.
- ↑ "Freaky Frogs," at National Geographic Explorer. Retrieved 18 July 2007.
- ↑ Evolution Encyclopedia, Volume 3: Geographical Distribution. Retrieved 18 July 2007.
- ↑ http://www.austmus.gov.au/herpetology/faq/frogs.htm#world
- ↑ 5,0 5,1 ZWACH, Ivan. Obojživelníci a plazi České republiky. Praha : Grada Publishing, 2009.
Externí odkazy
- Široký přehled všech druhů
- Taxonomie žab na BioLibu
- Stručně o žábách
- Anatomie žáby
- průřez tělem žáby - kresba
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |