Dimona

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 21. 4. 2023, 08:45; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Dimona (hebrejsky: דִּימוֹנָה‎) je izraelské město v Negevské poušti, 36 kilometrů jižně od Beerševy a 35 kilometrů západně od Mrtvého moře nad Vádí al-Araba v jižním izraelském distriktu. Jméno pochází od biblického města (Kniha Jozue 15:21-22). V roce 2008 zde žilo 33 600 obyvatel.[1]

Obsah

Dějiny

Dimona bylo jedno z rozvojových měst, které byly vytvořeny v 50. letech 20. století pod vedením prvního izraelského premiéra Davida Ben Guriona. Dimona byla vymyšlena roku 1953 a založena a osídlena roku 1955, především novými imigranty ze severní Afriky, kteří také stavěli městské domy. Znak Dimony (jako městské rady), přijatý 2. března 1961 se objevil na poštovních známkách vydaných 24. března 1965. Když později v tomto desetiletí začínal izraelský jaderný program, bylo nedaleko od Dimony postaveno Izraelské atomové centrum Dimona, a to kvůli relativní izolovanosti v poušti a dostupnosti bydlení. Navzdory neustálemu ubývání populace během 80. let, se městská populace začala zvětšovat během 90. let po přílivu ruských imigrantů. V součanosti je Dimona s populací 31 200 obyvatel (v roce 1995) třetím největším městem v Negevu. Přibližně třetina populace pracuje v průmyslu (chemické továrně blízko Mrtvého moře, hi-tech společnostech a textilních obchodech) a další třetina v oblasti služeb. Vzhledem k zavádění nových technologií, bylo mnoho zaměstnanců nadbytečných a po jejich propuštění se zvýšila míra nezaměstnanosti na 10%. Dimona je domovem izraelské černé židovské komunity, vedení jejím zakladatelem a duchovním vůdcem Ben Ammi Ben-Izraelem.[2] Populace černých Židů v Dimoně čítá zhruba 2 000 obyvatel s dalšími rodinami v Aradu, Micpe Ramon a Tiberiadských oblastech. Jejich oficiální postavení v Izraeli bylo problémem po mnoho let, ale v květnu 1990, byl problém vyřešen vízy typu B/1 a o rok později dočasným občanstvím. Status byl prodloužen do srpna 2003, kdy jim izraelský ministr vnitra udělil trvalé občanství.

Průmysl

Tzv. „černí židé“ v Dimoně

Počátkem 80. let 20. století dominoval v Dimoně textilní průmysl - mezi nejznámější společnosti patří Dimona Textiles Ltd. Od té doby bylo mnoho továren uzavřeno. Tyto továrny nesmí být zaměňována s Dimonským centrem nebo s Izraelským atomovým centrem Dimona, které jako „textilní továrny“ označil David Ben Gurion. Dimuna Silica Industries Ltd. vyrábí křemené a vápenné tmely.

Doprava

Počátkem 50. let 20. století byla v severojižním směru postavena železnice spojující Beerševu a Dimonu s centrální a severní částí Izraele.

Partnerská města

Souřadnice

Reference

  1. Table 3. - Population of localities numbering over 1,000 residents and other rural population [PDF]. Izraelský centrální statistický úřad, [cit. 2009-02-11]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. http://www.kingdomofyah.com

Externí odkazy