V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Drač

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 4. 5. 2014, 12:18; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Drač z ptačí perspektivy. Pohled od jihu k severu, vpravo dole Dračská zátoka s přístavem.
Drač (řecky Δυρράχιον, Dirrákhion; Επίδαμνος, Epidhámnos, srbsky Драц, albánsky: Durrës [Duras], italsky: Durazzo), je nejstarší a druhé největší město Albánie, významný námořní přístav. Podle oficiálních údajů má 113 800 obyvatel (2004), skutečný počet se odhaduje na 200 000.

Obsah

Poloha

Leží na pobřeží Jaderského moře při severním okraji Dračské zátoky, asi 30 km západně od Tirany.

Historie

Drač založili pod jménem Epidamnos řečtí osadníci z Korintu a Kerkyry roku 627 př. n. l.. Podle řeckého historika Thukydida se později Korinťané a Kerkyřané ocitli ve sporu o toto město a nakonec r. 431 př. n. l. události vyústily ve vleklou peloponéskou válku. Od roku 229 př. n. l. náležel Římanům, kteří jej přejmenovali na Dyrrhachium (řec. Dyrrhachion) a zbudovali odtud strategicky důležitou silnici Via Egnatia do Soluně, později protaženou až do Konstantinopole. U Dyrrhachia byla 10. července 48 př. n. l. svedena bitva, v níž se Caesar neúspěšně pokusil porazit Pompeiovo vojsko.

Město pod římskou vládou prosperovalo jakožto významný obchodní přístav. Kolem roku 430 se v něm narodil pozdější císař Anastasius. Stejně jako zbytek Balkánu, i Dyrrhachium bylo v období stěhování národů postiženo vpády barbarů, zachovalo si však příslušnost k Byzantské říši.

Středověk

Počátkem 10. století se Dyrrhachium i s většinou Albánie stalo součástí první bulharské říše pod carem Simeonem Velikým. Již za jeho nástupce Petra je sice znovuovládli Byzantinci, ale město bylo předmětem byzantsko-bulharských sporů až do roku 1018. V té době se také pro Dyrrhachium objevuje jméno Drač (bulharsky Драч).

Po období byzantského panství se po vítězství nad Alexiem I. Drače v únoru 1082 nakrátko zmocnili Normané ze Sicílie vedení Robertem Guiscardem a jeho synem Bohemondem, definitivní ztrátu pro Byzanc však přinesl až 11. červen 1185, kdy jej dobyl sicilský král Vilém II. Počátkem 14. století se v souvislosti s neapolským panstvím na Balkáně etablovalo dračské vévodství (it. Ducato di Durazzo) pod vládou členů neapolského panovnického rodu. V letech 1392–1501 ovládali město Benátčané, poté až do vzniku nezávislé Albánie roku 1912 bylo součástí Osmanské říše.

Novodobé dějiny

Palác krále Zoga

V letech 19131920 byl Drač hlavním městem Albánie. Významné modernizace se město dočkalo po ničivém zemětřesení roku 1926 a zejména po druhé světové válce. První albánská železnice, spojující Drač od roku 1949 s Tiranou a později s Elbasanem, přispěla k dalšímu průmyslovému rozvoji. Od roku 2000 je v provozu dálnice z Drače do Tirany.

Současnost

Lodní linky spojují město s Bari, Brindisi, Anconou a dalšími italskými přístavy. Drač je nejdůležitějším osobním i nákladním přístavem Albánie a také turisticky vyhledávaným přímořským letoviskem.

Externí odkazy