Serpentinit

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 10. 11. 2023, 09:20; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Blok serpentinitu (pravá strana vybroušena)
Leštěný vzorek serpentinitu z Dobšiné
Mariánskolázeňský serpentinit; křtitelnice z Machova u Chebu

Serpentinit nebo hadec je druh metamorfované horniny. Vznikla metamorfózou peridotitu. Skládá se ze serpentinu, magnetitu, granátu, pyroxenu a amfibolu. Slabě zvětralé, jemně vzorované vzorky je možno použít na výrobu drobných ozdobných výbrusů. Vzhledem k větší tvrdosti a obsahu akcesorií je výsledek poměrně pěkný.

Obsah

Složení a vlastnosti

Serpentinity vznikly přeměnou peridotitů, pyroxenitů a olivinických gaber. Mají tmavězelenou, zelenou až téměř černou barvu. Texturu mají všesměrnou, zřídka břidličnatou. Bývají často masivní. Pukliny v serpentinitech jsou často vyplněny chryzotilem, jehož vlákna jsou orientována kolmo na stěny pukliny. Vlastní serpentinitová masa je tvořena odrůdami serpentinu a to antigoritem, lizarditem nebo chryzotilem. Z vedlejších minerálů bývá přítomen olivín, pyroxeny, méně chlority a mastek, magnezit, chromit, granát a další. Přítomny bývají i sekundární nerosty, jako různé formy křemene, magnetit a dolomit. Serpentinity s dokonalou břidličnatostí přecházejí do serpentinitových břidlic. Chemickým složením se serpentinity řadí k ultrabazickým horninám.

Použití

Z houževnatých hadců se vyrábí drcené kamenivo, taktéž se využívá jako dekorační kámen, nebo k výrobě speciálních druhů betonu pohlcujících radiaci. V minulosti se také využíval k získávání azbestu. Hadcový azbest, těžený v Dobšiné se používal k výrobě azbestocementové krytiny.

Související články

Výskyt

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Serpentinit
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Serpentinit