Norník rudý

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 1. 8. 2015, 10:40; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Norník rudý (Myodes glareolus), dříve však též hraboš rudý nebo lesní, je jediný norník žijící na území ČR. Je rozšířen od západní Evropy až do severní Asie, vyskytuje se ovšem i na Islandu.

Obsah

Vzhled

Má typický tupý čenich. Barva srsti na horní části těla je velmi variabilní, žlutohnědá, rudohnědá i hnědá. Boky jsou šedé a zadek šedobílý, nohy mají bílou barvu. Na konci ocasu má slabý chomáček srsti. Dorůstá velikosti 7 – 13,5 cm a ocas má dlouhý 7 – 11 cm. Jejich obvyklá hmotnost se pohybuje mezi 10 – 36 gramy. Norníci se však velikostí a váhou velmi liší, v některých regionech jsou v porovnání s jinými oblastmi dvakrát tak dlouzí a jejich hmotnost je třikrát větší. Oproti myším mají drobnější oči a ocásek.

Způsob života

V přírodě se dožívá nanejvýš dvou let. Je typickým obyvatelem lesů.[1] Norník je aktivní ve dne i v noci a není těžké se s ním setkat. Živí se velmi rozmanitou potravou, od hub a mechů po semena, pupeny, hmyz a ptačí vejce. Hnízdo si staví v podzemním doupěti, v houští, v pařezech a pahýlech stromů.

Chování

Zajímavostí je, že mláďata norníků volající matku vydávají speciální ultratóny, které lidské ucho neslyší.

Reference

  1. HANZÁK, Jan. Naši savci. Praha : Albatros, 1970. Kapitola Norník rudý, s. 200.  

Externí odkazy