Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Wight

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 21. 6. 2013, 14:18; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Vlajka Isle of Wight
Lokace ostrova Wight
Ostrov Wight na družicovém snímku

Ostrov Wight (anglicky Isle of Wight) je ostrov a zároveň anglické nemetropolitní a ceremoniální hrabství, ležící při jižním pobřeží Anglie jižně od největšího jihoanglického přístavu Southamptonu. Z historického hlediska je součástí tradičního hrabství Hampshire, od něhož byl administrativně oddělen roku 1890. Ostrov má rozlohu 381 km2 (147 čtverečních mil) a podle odhadů měl v roce 2004 138 400 obyvatel (sčítání lidu z roku 2001 udává 132 731 stálých obyvatel). Je známý svými přírodními krásami a prázdninovými letovisky, populárními zejména ve viktoriánské době.

Obsah

Historie

Podobně jako Anglie byl i ostrov Wight v 5. století osídlen německými kmeny. Po dobytím ostrova Normany v 1. století bylo založeno opatství v Priory a postaven hrad Carisbrooke. Nejvyšším titulem byl Lord z ostrova Wight. Pod plnou anglickou kontrolu se ostrov dostal v roce 1293, kdy jej poslední Lord prodal anglickému králi Edwardu I.

Jindřich VIII. (Henry VIII), který zřídil stálé královské námořnictvo a jeho stálou základnu v Portsouth, také opevnil ostrov Wight. Pro stavbu pevností v Yarmouth, Cowes a Sandown byl částečně použit stavební materiál ze zrušených klášterů (zrušených během reformace). Ostrov úspěšně vzdoroval francouzským útokům v roce 1545. V období 1597 – 1602 byl přebudován hrad Carisbrooke, kvůli hrozbě útoků španělské Armady. Během anglické občanské války utekl na ostrov Wight král Karel, který věřil v podporu místního guvernéra. Guvernéra to vyděsilo a krále uvěznil.

Manžel královny Viktorie, princ Albert, nechal na ostrově vybudovat Osborne House, který se stal letní rezidencí královské rodiny. Díky tomu se ostrov stal letoviskem evropské honorace a bylo zde vybudováno mnoho rekreačních budov.

Geografie a příroda

Ostrov Wight má protáhlý tvar a jeho plocha je asi 381 km2. Něco více než polovina rozlohy má status oblasti výjimečné přírodní hodnoty. Krajina ostrova je velmi různorodá, a tak se často označuje jako „Anglie v miniatuře“. Západ ostrova je především venkovský, s dramatickým pobřežím a slavným křídovým hřbetem, který běží napříč celým ostrovem. Nejvyšší bodem ostrova je vrchol St. Boniface Down, jehož výška je 241 m n. m.

Krajina na zbytku ostrova je také velmi rozmanitá. Nejnápadnější jsou útesy a mořská skaliska, která jsou jednak atraktivní na pohled, ale také tvoří cenný biotop a jsou chráněná. Hlavními řekami jsou Medina a Yar. Na ostrově existuje ještě druhá řeka Yar, která je relativně krátká a ústí u Yarmouth.

Ostrov patří k významným evropským nalezištím dinosauřích fosílií z období spodní křídy (například rod Eotyrannus). Nálezům zde napomáhá i neustálá eroze útesů, odhalující stále nové a nové části. V nedávné době bylo na ostrově založeno také muzeum pro tyto unikátní objevy.

Politické zřízení

Ostrov Wight je ceremoniální a nemetropolitní hrabství. Není dělen na žádné distrikty a je tedy spravován jako jeden celek. Ostrov má jednoho poslance v parlamentu Spojeného království.

Významná města

  • Newport je správním střediskem ostrova. Leží uprostřed ostrova a leží zde hlavní nákupní centrum.
  • Ryde je jedno z největších měst na ostrově a má asi 30 tisíc obyvatel. Leží na severovýchodě a je důležitým letoviskem, především kvůli písečným plážím.
  • Cowes je přístav, kde se každoročně koná slavná reagata Cowes week.

Reference


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Isle of Wight