V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Návštěvníci (seriál)

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (Nahrazení textu „český“ textem „český“)
 
Řádka 13: Řádka 13:
}}
}}
-
'''''Návštěvníci''''' je původní [[Česko|český]] [[science fiction]] [[Televize (médium)|televizní]] [[seriál]] z 80. let [[20. století]], natočený podle námětu [[Ota Hofman|Oty Hofmana]]. [[Režisér]]em byl [[Jindřich Polák]]. Na obrazovkách [[Československá televize|Československé televize]] byl uveden poprvé v letech [[1981]]-[[1983]]<ref name="Encyklopedie filmu">ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha : Cinema, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola Fantastický žánr na televizní obrazovce, s. 200.</ref>.
+
'''''Návštěvníci''''' je původní [[Česká republika|český]] [[science fiction]] [[Televize (médium)|televizní]] [[seriál]] z 80. let [[20. století]], natočený podle námětu [[Ota Hofman|Oty Hofmana]]. [[Režisér]]em byl [[Jindřich Polák]]. Na obrazovkách [[Československá televize|Československé televize]] byl uveden poprvé v letech [[1981]]-[[1983]]<ref name="Encyklopedie filmu">ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha : Cinema, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola Fantastický žánr na televizní obrazovce, s. 200.</ref>.
== Příběh ==
== Příběh ==
{{spoiler}}
{{spoiler}}

Aktuální verze z 18. 8. 2015, 11:34


Návštěvníci je původní český science fiction televizní seriál z 80. let 20. století, natočený podle námětu Oty Hofmana. Režisérem byl Jindřich Polák. Na obrazovkách Československé televize byl uveden poprvé v letech 1981-1983[1].

Obsah

Příběh

V 25. století, přesněji v roce 2484 žijí lidé ve světě míru, lásky a bez válek. Poklidně žijící lidstvo je ale náhle překvapeno poplachem. CML, Centrální Mozek Lidstva – hlavní superpočítač dohlížející na dění na Zemi – hlásí, že v blízkosti planety má proletět kometa, která ji vychýlí z dráhy, následkem toho se stane její velká část neobyvatelnou. Jako nejnadějnější projekt na záchranu lidstva před katastrofou je vybrán a realizován ten, který předloží akademik Filip, vášnivý obdivovatel a životopisec Adama Bernaua – jedná se o cestu v čase zpět do konce 20. století. Adam Bernau byl v seriálu geniální matematik přelomu 20. a 21. století (v 30. letech 21. století získal Nobelovu cenu). Bernau totiž ve svých vzpomínkách zmiňoval, že v době svého dětství si zapsal do sešitu, který později při požáru jejich domu shořel, několik poznámek a výpočtů, které mají skrývat tajemství, jak snadno přesunovat v prostoru „celé kontinenty, ba i světy“. Protože ve 25. století již pro lidstvo není problém cestovat v čase nazpět, je akademik Filip doplněn o tři další experty vybrané Centrálním Mozkem Lidstva (CML) a tato skupina je jako expedice Adam 84 vyslána do roku 1984. Cestování časem je sice zakázáno, vzhledem k situaci je však povolena výjimka. Přestrojeni za skupinu geometrů vyměřujících dálnici mají těsně před osudným požárem sešit s rovnicemi zachránit a přivézt zpět do budoucnosti. Blesková akce se však nezdaří, a tak jsou členové expedice nuceni strávit v rodném městečku Adama Bernaua, Kamenici roku 1984, mnohem více času, než původně plánovali. Zmatkování členů expedice seriálu dodalo komediální nádech. Výsledkem expedice je přivezení značného množství exponátů a také dědy Drchlíka, který zjistí, že CML byl instalován nakřivo a poskytoval nesprávné předpovědi.

Epizody

  1. Země roku 2484
  2. Výprava do minula
  3. Návštěvníci přicházejí
  4. Akce: sešit 1
  5. Hlavně nenápadně
  6. Tajemství velkého učitele
  7. Půlnoční kolotoč
  8. Génius v hladomorně
  9. Sólo pro Návštěvníky
  10. Stav nouze
  11. Stane se zítra
  12. Peníze z minula
  13. Prozrazení
  14. Po nás potopa
  15. Návrat do budoucnosti

Herecké obsazení

Zajímavosti

Kvůli soudnímu sporu iniciovanému vdovou po prof. Filipovi se v určitém období po roce 1989 seriál nesměl vysílat. Paní Filipová soud vyhrála a hlavní postava seriálu, akademik Filip, musela být přejmenována na akademika Richarda. Všechny dialogy, v nichž se jméno vyskytuje, byly předabovány.[2] Režisér Polák se při soudním přelíčení obhajoval mimo jiné takto: „Akademika Filipa jsem pojmenoval po našem kocourovi.“ Nicméně jednou jméno Filip v seriálu zůstalo.

Reference

  1. ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha : Cinema, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola Fantastický žánr na televizní obrazovce, s. 200.
  2. Spor o akademika, Týdeník Televize 05/2006

Externí odkazy