V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Jezevčík hladkosrstý standardní

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 8. 7. 2011, 17:22


Jezevčík hladkosrstý (krátkosrstý) standardní je největší varianta hladkosrstého jezevčíka. Výška ani přesná hmotnost není stanovena standardem, podmínkou však je, aby obvod hrudníku přesahoval 35 cm a hmotnost by měla být menší než 10 kg, to je maximum.

Obsah

Historie a původ

Kresba jezevčíků od Gustava Mützela z roku 1927
Vyobrazení hladkosrstých jezevčíků z knihy Book of the dog z roku 1881
Takto má vypadat ideální jezevčík, jen o něco silnější.

Hladkosrstí jezevčíci vznikli pravděpodobně ve 14.-15. století z francouzských bassetů a pinčů. Jezevčíci jsou nejstaršími německými loveckými psy. Proto se i dnes využívají k myslivosti. Loví vysokou i drobnou zvěř (např. jezevce, králíky, srnce, divoká prasata, lišky).

Povaha a charakter

Jako každý jezevčík je tvrdohlavý, odvážný a dominantní. Je ale velice vhodný do rodiny, protože je to skvělý domácí mazlíček. Je zvědavý, houževnatý, mazaný, ostražitý, vynalézavý, neposlušný, paličatý, oddaný, milý, mazlivý, přítulný.Nemá rád hrubé zacházení.

Plemenný standard

V roce 1888 byl založen v Německu Klub milovníků jezevčíků a také byl přijat jejich první standard. FCI skupina IV. - Jezevčíci, oficiální zkratka: J, JTK. Číslo standardu je 148 / 09.05.2001 (Německo).

Stavba těla

(Tělesné znaky jezevčíka podle plemenného standardu Kennel Clubu.)

Morda (odborný název pro čenich, tlamu, pysky): Zuby silně vyvinuté, špičáky masivní, které do sebe dobře zapadají. Čelisti silné, s pravidelným, úplným a dokonalým nůžkovým skusem, to znamená horní zuby těsně přesahují dolní a jsou zasazeny kolmo k čelisti. A chrup musí být úplný.

Oči : Středně velké, mandlového tvaru a jsou hluboko zasazené.

Uši : Jsou vysoko nasazené, ne příliš vpředu, široké, přiměřeně dlouhé a dobře zaoblené (nesmí být špičaté ani mít záhyb). Přední okraj těsně přiléhá k lícím.

Hlava a lebka : Musí být dlouhá, když se podíváme z vršku klínovitá a z boku se plynule zužuje ke špičce nosu. Lebka je jen málo klenutá.

Krk : Je dlouhý, svalnatý, čistý a bez laloku. Přechází půvabnou linií v plece a hrdě nesený vzhůru.

trup : Je dlouhý a dobře osvalený, plece šikmé, hřbet za výrazným kohoutkem rovný s mírně klenutými bedry. Bedra jsou krátká a silná, hrudní kost muhutná, tak vystupující, že po obou stranách vidíme jamky. Žebra jsou dobře klenutá, sahají daleko dozadu a spodní linie mírně stoupá k břichu.

Záď : Trup je plný, široký a silný. Dobře osvalený, záď dlouhá, kulatá, široká s dobře vyvinutými svaly, lehce se svažujícími k ocasu. Pánev silná, dobře vyvinutá, málo šikmá a ne moc krátká.

Ocas (prut) : Je nasazen v prodloužení hřbetu a je mírně zakřivený. Nesmí mít uzly nebo zálomky. A nesmí být nesen příliš vysoko, ani se dotýkat země.

Tlapky : Přední musí být velké a široké, hluboké a uzavřené, rovné nebo velmi mírně stočené ven. Zadní by měly být menší a užší.

Přední nohy : Lopatka je dlouhá, široká, pevná a šikmá, asi 45 stupňů od vodorovné linie na velmi robustním hrudníku. Nadloktí přiléhá těsně k žebrům, ale volně se pohybuje. Předloktí je krátké, se silnými kostmi, mírně se stáčí dovnitř. Při pohledu z profilu je téměř rovné, nemusí se stáčet dopředu nebo dozadu - to naznačuje špatný zdravotní stav.

Srst : Je krátká (odtud název krátkosrstý), hustá, lesklá a hladce přiléhající. Na žádném místě těla jezevčíka by se neměla vyskytovat místa bez srsti : příliš jemné, tenké chlupy, kožovité ukončení slechů, neosrstěná místa nebo příliš hrubá či bohatá srst. Prut nemá být příliš bohatě osrstěný.

Skupina jezevčíků se dělí na devět plemen, a to dle rázu (velikosti) a dle druhu srsti.

Galerie

Literatura

Externí odkazy