Jugoslávští partyzáni
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 24. 2. 2011, 15:04
Jugoslávští partyzáni (oficiálně v letech 1942—1945 Národněosvobozenecká vojska a partyzánské oddíly Jugoslávie, zkratka NOV i POJ) byli antifašistická síla. K ozbrojenému boji proti okupačním silám, které na jaře 1941 velmi rychle obsadily tehdejší království Jugoslávie, se rozhodla jugoslávská komunistická strana, a to pod vedením Josipa Tita.
Komunisté se zpočátku zařadili mezi mnohé bojující síly, avšak díky taktickým úspěchům se jim podařilo získat podstatné území, zajistit dostatečný počet lidí do boje a získat nezbytnou podporu veřejnosti. Kromě okupačních sil (Němců a Italů) bojovali ale Titovi partyzáni také s Četniky, srbskými ozbrojenci. Partyzánské hnutí ale velmi rychle od národně osvobozeneckých ambicí přešlo i k záměrům vládnout. Na několika konferencích, například v Bihaći a Jajce, byly položeny základy pro budoucí státní uspořádání Jugoslávie, volně založené na státním modelu Sovětského svazu, jímž byla socialistická federace.
Související články
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |