I. P. Pavlova (stanice metra v Praze)

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Vylepšení)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 21. 6. 2014, 10:54

Nástupiště

I. P. Pavlova je stanice metra v Praze, která leží pod stejnojmenným náměstím na hranici Nového Města a Vinohrad, které je pojmenováno podle ruského fyziologa Ivana Petroviče Pavlova. Patří k nejvytíženějším stanicím pražského metra – denně zde vystoupí a nastoupí přes sto tisíc lidí. Otevřena byla 9. května 1974 spolu s prvním úsekem metra (I.C Florenc - Kačerov).

Obsah

Charakteristika stanice

Stanice I. P. Pavlova je hloubená, založená v jámě (19 m hluboko). Nástupiště stanice je podpíráno šestibokými sloupy, stěny za stanicí jsou obloženy mramorovými deskami. Z nástupiště vede jen jeden výstup krátkým eskalátorovým tunelem se čtyřmi eskalátory do velkého podzemního vestibulu pod náměstím s pěti výstupy. Stanice umožňuje přestup na velké množství tramvajových linek. Ve směru od stanice Vyšehrad jsou před vlastní stanicí v obou kolejích odbočky na traťové spojky na trasu A, které ústí ve stanici Náměstí Míru. Spojka, která je v 1. koleji (kolej, po které jede vlak ze stanice Háje do stanice Letňany), se jmenuje C – A. Spojka ve 2. koleji se jmenuje A – C. Zajímavostí těchto spojek je, že jede-li vlak z Depa Kačerov do Depa Hostivař a naopak, nemusí měnit směr jízdy. Tato podmínka byla zadána již při projektu, dochází k podstatné úspoře času – strojvedoucí nemusí nikde přecházet. Obě spojky je samozřejmě možno využívat obousměrně. Na výstavbu stanice v letech 19701974 bylo vynaloženo 160,8 milionů Kčs.

Lidová pojmenování

  • Pavlák
  • Pavlákovo náměstí
  • Slinťák – narážka na skutečnost, že Ivan Petrovič Pavlov konával pokusy se slintajícími psy[1],[2]
  • Ípák – ze zkratek jména a otěčestva

Reference

  1. Holt - vývoj jazyka se nedá zastavit. Mně se taky nelíbí, že mám jet na ípák, když je to přeci pavlákovo náměstí, popř. slinťák.
  2. Ale krtek je metro - dojedu krtkem na slinťák značí, že přijedu metrem na I.P.Pavlova.

Externí odkazy