Irgun

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 5. 6. 2014, 10:43

Symbol Irgunu

Irgun (hebrejsky: ארגון‎; dosl. Organizace; celým jménem Ha-irgun Cva'i Le'umi be-Erec Jisra'el, הארגון הצבאי הלאומי בארץ ישראל, Národní vojenská organizace v Zemi izraelské) byla militantní sionistická skupina, která operovala na území Palestiny mezi lety 19311948. Byla založena jako podzemní židovská vojenská organizace revizionistického hnutí. Z bezpečnostních důvodů lidé často označovali Irgun jako Haganu Bet (hebrejsky: doslova „obrana B“ nebo „druhá obrana“, הגנה ב), Haganu ha-Leumit (ההגנה הלאומית) nebo Ha-ma'amad (המעמד). V současné době se Irgun v Izraeli označuje jako Ecel (אצ"ל), což je akronym složený z hebrejských písmen. Irgun vycházel ideologicky revizionistického sionismu Vladimira Žabotinského a z jeho mládežnického hnutí Betar. Vladimir Žabotinský vyjádřil svoji ideologii slovy: „každý Žid má právo přijít do Palestiny; pouze aktivní odveta odstraší Araby a Brity; pouze židovské ozbrojené síly mohou zajistit bezpečnost židovskému státu.“ Z počátku tvořily většinu z jeho snah útoky proti palestinským Arabům, ale rovněž vzrůstal počet útoků proti Britům. Znakem Irgunu byla mapa mandátní Palestiny (včetně Transjordánska, společně s rukou třímající pušku a hebrejským nápisem Rak kach - „Jen takhle!“.

Obsah

Druhá světová válka

Během druhé světové války dodržoval Irgun společně s Haganou příměří a neútočil proti Britům. To vedlo k odštěpení radikální skupiny uvnitř Irgunu kolem Avrahama Sterna, která později založila organizaci Lechi. Útoky proti Britům byly po skončení války obnoveny.

1945 - 1948

Mezi známé teroristické útoky Irgunu patří bombový útok na hotel King David z 22. července 1946 v Jeruzalémě (91 mrtvých) a masakr Dejr Jásin (na kterém se podílela také Lechi) z 9. dubna 1948. Irgun byl označen za teroristickou organizaci.

Významní příslušníci Irgunu

Řada členů Irgunu vstoupila po jeho zrušení do izraelské politické stany Cherut, která byla jednou z původních stran, z nichž se později zformovala strana Likud. Posledním vůdcem Irgunu byl pozdější předseda Cherutu a Likudu, izraelský premiér a nositel Nobelovy ceny za mír Menachem Begin.

Související články

Externí odkazy