Hornosvratecká vrchovina
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 18. 10. 2010, 10:49
Hornosvratecká vrchovina je geomorfologický celek na západní Moravě, který je součástí Českomoravské vrchoviny. Má rozlohu 1 135 km², střední výšku 580,2 m a jejím nejvyšším bodem je Devět skal 836 m, který se však nachází ve Žďárských vrších, přesněji však v Devítiskalské vrchovině, která je typickým příkladem zalesněných vrchů. Hornosvratecká vrchovina se dá geologicky charakterizovat jako členitá vrchovina až hornatina tvořená krystalickými horninami s ostrůvky permokarbonských a křídových usazenin.
Tvoří rozsáhlé území s vyklenutým povrchem prořezané hlubokým údolím řeky Svratky a jejích přítoků, údolí Svratky u obce Štěpánov je prolomem. Severozápadní část, zvaná Žďárské vrchy, má úzké hřbety se skalními útvary a hluboká, ale rozevřená údolí. Jihovýchodní část, zvaná Nedvědická vrchovina je masivní klenba s hlubokými zaříznutými údolími, v údolí řeky Křetínky jsou zaklesnuté kry křídových hornin jako stolové hory. Převážná část Hornosvratecké vrchoviny je zalesněna smrkovými porosty.
Geomorfologické členění (podcelky a okrsky)
Literatura
- DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno : Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |