Darmota

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 11. 5. 2014, 13:02



Darmota (latinsky Sideroxylon) je rod dvouděložných rostlin z čeledi sapodilovité (Sapotaceae), zahrnující asi 70 druhů. Rod je rozšířen především v subtropech, ale také v Africe, na Madagaskaru, a Mascarénách a několik druhů i v Severní Americe. Jihoafrický druh, rostliny druhu Sideroxylon inerme, souvisí se třemi historickými místy, a byly prohlášeny za národní památku vzhledem k jejich neobvyklé dlouhověkosti. Některé druhy se staly vzácnými v důsledku těžby dřeva a další formy ničení biotopů. Bylo předpokládáno, že mauricijský druh Sideroxylon grandiflorum, (syn. Lebka major) byl ovlivněn vymřením ptáků dronte mauricijský, kteří stratifikovali a rozptylovali jeho semena (stromu druh Sideroxylon grandiflorum). Takže bylo předpokládáno, že druh Sideroxylon grandiflorum zcela závisel na ptácích rodu Dronte a málem se stal obětí vymření ptáků dronte mauricijský. Tento předpoklad, hypotéza o závislosti rostlin druhu Sideroxylon grandiflorum se stal rozšířeným omylem a ekologickou poučkou, používanou i jako potvrzení darwinistických pravd. Teorie o závislosti mauricijského druhu Sideroxylon grandiflorum, (syn. Lebka major) na vymřelých ptácích druhu dronte mauricijský, kteří podle této teorie měli stratifikovat semena druhu rostliny Sideroxylon grandiflorum nebyla potvrzena a je zdá se spolehlivě vyvrácena.[1][2][3] Rostliny jsou potravou housenek motýlů', jako např. Urodus parvula.

Obsah

Použití

V ČR se pěstuje otužilá Darmota kustovnicovitá (Bumelia lycioides L.) . Roste dobře v propustných, živných půdách s vyšším obsahem humusu a vyžaduje zimní přikrývku. Po namrznutí bujně obrůstá. Má jen sbírkový význam.

Synonyma

  • Apterygia, Auzuba, Bumelia, Calvaria, Cryptogyne, Decateles, Dipholis, Lyciodes, Mastichodendron, Monotheca, Reptonia, Robertia, Sclerocladus, Sclerozus, Sideroxylon, Sinosideroxylon, Spiniluma, Spondogona, Tatina.

Druhy

Externí odkazy


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.