Cihla
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 30. 10. 2011, 16:03
Cihla je stavební prvek, lidmi vytvořený umělý „kámen“, vyrobený formováním hlíny do pravidelných útvarů (nejčastěji kvádrů s poměrem stran 4:2:1, existují ale i složitější moderní tvary). Cihly jsou ale velmi starým stavebním prvkem známým už od starověku, kromě vypalovaných cihel se také používají cihly sušené. Cihly se vyrábí v cihelnách. Řemeslo, které se zabývá výrobou cihel, se nazývá cihlářství. Běžné cihly se vytvrzují buďto působením žáru ve vypalovací peci (pálené cihly) nebo v rovníkových zemích s teplým podnebím se suší na slunci (nepálené druhy cihel). Mezi ně lze zahrnout i vepřovice, což jsou takové cihly, které vznikly sušením a jsou známé hlavně v Česku, kde se používaly v 19. a 20. století. Podobnou technologií výroby se v cihelnách z cihlářské hlíny vyrábí také další stavební prvky, např. střešní tašky, meliorační trubky, ozdobné dlaždice apod. Jde se víceúčelový stavební materiál, který je při stavbě nejčastěji spojován maltou.
Obsah |
Tradiční plná pálená cihla
Výroba
Nejprve se pomocí scraperů natěží cihlářská hlína, která se dále dopravuje buďto úzkokolejnými vozíky nebo nákladními automobily, případně lanovými dráhami do zásobníku (tzv. hliník), v němž se natěžená zemina drtí a současně se přidávají pomocné látky, které zlepšují vlastnosti cihel (např. nižší objemová hmotnost, lepší tepelně izolační vlastnosti, nižší vypalovací teplota, apod.). Poté se celá směs mele, drtí a mísí a směřuje do lisu, který protlačováním vytváří souvislý pás hmoty. Ten se rozřezává pomocí řezacích nití a vznikají první cihly. Ty dále směřují do sušáren, kde jsou vysoušeny na obsah vlhkosti maximálně 2%. Po 2-3 dnech v sušárně směřují do vypalovací pece, kde se vypalují při teplotě ~1000 °C jeden až dva dny. Nakonec následuje roztřídění dle přesnosti rozměrů, skladování (většinou na paletách, 250-300 cihel/paleta) a expedice.
Vlastnosti
- Dobrá pevnost při relativně nízké hmotnosti
- Výborná schopnost akumulace tepla
- Klasický modulový formát
- Ekologická nezávadnost (přírodní materiál)
- Dobré zvukově izolační vlastnosti
- Vysoká požární odolnost
- Nedostačující tepelně izolační vlastnosti
Technické údaje
Rozměry novodobých pálených cihel:
Skutečné rozměry | 290 × 140 × 65 mm |
Konstrukční rozměr (s omítkou a maltou) | 300 × 150 × 75 mm |
Hmotnost | 4,7 kg/ks |
Objemová hmotnost | 1900 kg/m³ |
Pevnost v tlaku | 15-80 MPa |
Nasákavost | 15% |
NF - Normalformat - mezinárodně standardizovaná jednotka pro děrované cihly; 1 NF = cihla o rozměrech 250 x 120 x 65 mm. Děrované cihly se využívají ve stavebnictví zejména v zemích střední a východní Evropy (např. v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Německu, v Rakousku, v Maďarsku aj.). c.j. - Cihelná jednotka - Český statistický úřad (ČSÚ) používá (mimo dalších) označení Cihelná jednotka (c.j.) - jde taktéž o cihlu o rozměrech 25 x 12 x 6,5 cm (1000 c.j. = 1,95 m3).
Použití
Cihly se pro vytváření sestavují do vhodných skladeb tak, aby překrývaly svoje spáry a spojují se maltou:[1]
- běhounová (zdivo tl. 150, 300mm)
- vazáková (zdivo tl. 300mm)
- křížová (zdivo tl. 450mm)
- polokřížová (zdivo tl. 450mm)
Jiné významy slova
Slovo se někdy používá pro označování předmětů tvarem či barvou připomínající klasickou cihlu (kvádr), např :
Druhy cihel
Lícovka
Lícovka je lícová cihla s průměrnými technickými vlastnostmi. Její využití je především estetické u staveb „ostrovního“ typu. Je asi o 1/4 menší než klasická cihla plná pálená. WF - Waalformat - mezinárodně standardizovaná jednotka pro lícové cihly; 1 WF = cihla o rozměrech 210 x 100 x 50 mm. Lícové cihly se využívají ve stavebnictví zejména v zemích západní a severní Evropy a v USA (např. v Nizozemsku, v Belgii, ve Velké Británii aj.), v menší míře také v zemích střední a východní Evropy.
Věncovka
Věncovka je moderní cihla nahrazující bednění klasickými prkny při zakončení zdi tzv. věncem. Na okraj zdi se zezhora postaví z těchto tenkých cihel pás, zabraňující vytékání betonu.
Nejznámější výrobci cihel
Wienerberger - největší světová skupina výrobců cihel a jiných stavebních materiálů. V České republice působí pod názvem Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., se sídlem v Českých Budějovicích. Cihelna Kinský, spol. s r. o., se sídlem v Kostelci nad Orlicí (patří rovněž do skupiny společností Wienerberger).
Reference
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |