Francouzská Polynésie

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 29. 3. 2010, 06:58

Soubor:Plage.sable.noir.Tahiti.jpg
Černý písek na pobřeží ostrova Tahiti

Francouzská Polynésie ((francouzsky: Polynésie française) je zámořská správní korporace (zkratka COM) FrancieOceánii tvořená mnoha ostrovy. Zároveň má (v praxi jen symbolické) postavení zámořského státu v rámci republiky.

Obsah

Členění

Ostrovy se seskupují do několika souostroví, která dohromady pokrývají oblast o rozměrech asi 2000 km ze západu na východ (asi jako z nejzápadnější výspy Francie na slovensko-ukrajinskou hranici) a 2400 km ze severu na jih (asi jako ze severního okraje Skandinávie do Prahy). Sousedy Francouzské Polynésie jsou na západě ve vzdálenosti asi 350 km Cookovy ostrovy, na severu ve vzdálenosti asi 430 km Kiribati a na východě ve vzdálenosti asi 370 km Pitcairnovy ostrovy.

Skládá se z několika skupin polynéských ostrovů, nejznámější z nich je zřejmě Tahiti ve skupině Společenské ostrovy (Ostrovy společnosti). Ostrov Tahiti je nejosídlenější a nachází se na něm hlavní město Papeete. Tahiti je vzdáleno asi 7800 km západně od pobřeží Peru a 3800 km od severovýchodního okraje Nového Zélandu.

Francouzské Polynésii patří zejména:

Ekonomika

K hlavním zdrojům příjmů Francouzské Polynésie patří turistika a lov černých perel.

Testování atomových zbraní

Satelitní snímek NASA - atol Fangataufa

Francouzská Polynésie sloužila jako pokusná střelnice pro atomové zbraně v 60. až 90. letech 20. století, kam se přesunuly ze severní Afriky poté, co se osamostatnila bývalá kolonie Alžírsko.[1] Na atolech Mururoa a Fangataufa. Francie až do roku 1973 prováděla pokusné výbuchy atmosféře, poté šlo až do roku 1996 výbuchy podzemní.[2]

Reference

  1. Aktuálně.cz – Jaderné testy zhoršily zdraví domorodců
  2. 20 let od útoku na Rainbow Warrior - Francouzští atentátníci zůstali ve vězení jen 2 roky

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Francouzská Polynésie