František Fráňa

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 20. 3. 2012, 09:17

František Fráňa (* 11. února 1938) je český kněz, katecheta a středoškolský učitel, soustavně se věnující formaci mládeže.

Život

Narodil se 11. února 1938, v předvečer 2. světové války. Na duchovní formaci rodiny mělo velký vliv několik kněží, především P. Karel Fanfrdla, P. Josef Gabriel a P. Dominik Pecka. Důležité bylo pro něj setkání s P. Stanislavem Krátkým, který organizoval tajné vzdělávání zájemců o přijetí kněžského svěcení. Vysvěcen na kněze byl 25. března 1968. Od roku 1993 je spirituálem na Biskupském gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou[1], kde působí dodnes i jako vyučující náboženství; vypomáhá i duchovní správě ve farnosti sv. Prokopa. Je duchovním vůdcem Kolpingova díla pro ČR. Stál u zrodu Radia Proglas, kde příležitostně rovněž vypomáhá.

Tábor Radost

František Fráňa (přezdívka Otec Tišek) je zakladatel letních táborů zvaných Tábor Radost stejně jako dalších akcí během roku, které se vesměs konají na témže tábořišti. Trvalé tábořiště se nachází na Samotě Amerika v Klášterci nad Orlicí. Tradice letních táborů sahá až k roku 1967. V období komunismu se tato činnost P. Fráni netěšila přízni komunistických úřadů.[2] Po Sametové revoluci došlo k celkovému rozvoji Tábora Radost. Velký nárůst účastníků všech akcí byl doprovázen investicemi do infrastruktury, vybavení a lidských zdrojů. Bylo také založeno občanské sdružení Středisko Radost. Dlouhá léta zastával P.Fráňa funkci vedoucího tábora. Kvůli stáří tuto funkci už mnoho let přenechává mladším.

Zdroje


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.