Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Lysá nad Labem
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 10. 3. 2013, 22:05
Lysá nad Labem (německy Lissa an der Elbe) je město s 8 269 obyvateli v okrese Nymburk ve Středočeském kraji. Leží v úrodné nížině při řece Labi, 14 km západně od Nymburka.
Historické jádro města je od roku 2003 městskou památkovou zónou.
Obsah |
Historie
Město má poměrně dlouhou historii a první prameny o jeho existenci pochází již z jedenáctého století, kdy byl na lyském hradě na kopci za Lysou (pravděpodobně vrch Šibák) vězněn, vykastrován a oslepen kníže Jaromír, kterého sem poslal jeho bratr, kníže Oldřich. Od roku 1291 je doložena existence Lysé jako města. V tomto roce vydala královna Guta, manželka Václava II., listinu, která sjednocuje pozemky v okolí Lysé v jeden celek. Majitelé Lysé byli v průběhu historie různí, od Přemyslovských knížat a jejich manželek po různé šlechtické rody. Ozbrojená vzpoura, která v okolí města vypukla při násilném zavádění rekatolizace (1625) dokazuje, že zde byl do bitvy na Bílé Hoře hojně zastoupen evangelický živel. Ačkoli mnoho jeho představitelů zapálilo před příchodem císařské armády (1628) své domy a uprchlo ze země, přesto byli tajní evangelíci v Lysé odhalováni až do vydání tolerančního patentu (1781). Bezprostřední reakcí na náboženskou toleranci bylo vytvoření sboru Reformované církve (1783). Ten zde existuje (od r. 1918 jako sbor Českobratrské církve evangelické) ve svých historických budovách dodnes. Jeho areál tvoří jednu z kulturních památek města. Velká většina evangelického obyvatelstva Polabí opustila a založila východně od německého Halle obec Lissa. Od roku 1940 do roku 1944 se v Lysé nad Labem razily protektorátní mince
Pamětihodnosti
Dominantu města tvoří bývalý augustiniánský klášter z 18. století sousedící s barokním zámkem a kostel, který je taktéž v barokním slohu. Barokní památky jsou v Lysé hlavně díky panování hraběte Františka Antonína Šporka, který na své panství přivedl mnoho výborných barokních umělců. Mezi nejvýznamnější patří sochař Matyáš Bernard Braun. Ten se svými žáky vytesal pro Lysou mnoho soch, které dodnes zdobí především francouzskou zahradu zámeckého parku a také ohradní zeď kostela. Většina soch pochází od mistrových žáků, od Brauna jsou sochy sv. Jeronýma, sv. Řehoře, sv. Ambrože a sv. Augustina na zdi kostela. Mezi další zajímavosti města patří muzeum orientálních kultur, které je věnováno místnímu rodákovi Bedřichu Hroznému, který rozluštil jazyk Chetitů. Rozvoj města byl patrný hlavně od druhé poloviny 19. století do začátku druhé světové války. V současnosti je Lysá známa především díky svému výstavišti, které pořádá během roku mnoho tematických výstav a sjíždějí se na něj lidé z celé republiky. Mnoho návštěvníků chodí také na místní dostihové závodiště. Lysá se stala také poměrně významným železničním dopravním uzlem se zrekonstruovaným nádraží.
Současnost
Mezi nejznámější místa v Lysé patří místní výstaviště, kam se během roku sjíždí na různé tematické výstavy tisíce lidí. Lysá nad Labem je společně s Jiřicemi, Ostrou, Přerovem nad Labem, Semicemi, Starou Lysou, Starým Vestcem a Stratovem členem dobrovolného sdružení obcí Mikroregion Polabí.
Místní části
Osobnosti
- Bedřich Hrozný
- František Antonín Špork
- Rudolf Jedlička
- Jindřich Vodák
- František Otruba
- Matyáš Bernard Braun
Fotogalerie
Lysá nad Labem, JZ, Husovo náměstí.jpg
|
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |