Lehké opevnění
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 10. 4. 2009, 05:32
Lehké opevnění je druh opevnění, které se plánovalo v prvorepublikovém Československu.
Při budování opevnění se postupem času přišlo na to, že kvůli protáhlému tvaru republiky, nebude v silách postavil kolem celé státní hranice těžké opevnění. A tak se pro projektování začalo počítat s podstatně menšími pevnůstkami. Byly použity dva druhy lehkého opevnění - a to vzor 36 a 37. Každý vzor je rozdělen do jednotlivých variací, které byly postupně při budování lehkého opevnění využívány.
Využití
Vzor 36 byl využíván k ochraně komunikací a pro místa kde by byla potřeba čelní palba do předpolí objektu. Objekt se stavěl ve více variantách. Některé měly dvě střílny, některé tři. Ve střílnách nebyly lafety, kulomety byly umístěny na dřevěných stoličkách. V bunkru nebyl ventilátor, také periskopy se začaly montovat až později. Ze zadní strany objektu vedly dveře, které se otvíraly tak, že se posunuly do strany podél zdi po kolejnicích. Do objektu vedl zákop ze zadní strany. V objektu se svítilo petrolejovou lampou nebo svíčkou. Tento typ lehkého opevnění se stavěl až do roku 1937, kdy ho nahradil dokonalejší "řopík".
Vzor 37 byl stavěn v liniích, stejně jako těžké opevnění, a jeho boční palba působila zároveň jako bezpečnostní opatření. Během stavby se vytvořilo i několik odlišných variant, kterým směřovaly střílny i do předpolí a tak jejich využití bylo neomezeno. Osádku klasického řopíku tvořilo 7 vojáků. Každý kulomet obsluhoval střelec a nabíječ. Jeden voják obsluhoval ventilátor. Každý objekt měl mít jednoho velitele, který dohlížel příděl proviantu, na dostatečných odpočinek svěřených vojáků atd.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |