Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Kapacitance
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Verze z 20. 1. 2014, 20:31
Kapacitance je zdánlivý odpor součástky s kapacitou (nejčastěji kondenzátoru) proti průchodu střídavého elektrického proudu dané frekvence. Kapacitance je tedy impedance kondenzátoru, nebo také reaktance kapacitního charakteru.
Kapacitance není důsledkem změny elektrické energie v součástce na tepelnou energii (tak jako elektrický odpor), ale je důsledkem změny elektrické energie na jinou elektrickou energii, a to energii elektrického pole kondenzátoru.
Velikost kapacitance závisí nepřímo úměrně na kapacitě a úhlové frekvenci střídavého proudu. V obvodech stejnosměrného proudu se kapacitance projevuje jako nekonečně velký odpor, při kterém elektrický proud obvodem neprochází.
Značka: XC
Základní jednotka: ohm, zkratka Ω
Další jednotky: stejné jako pro elektrický odpor
Výpočet: <math>X_C = \frac {1}{C\cdot\omega} </math> , kde C je kapacita, ω je úhlová frekvence
V RLC obvodech kapacitance způsobuje fázový posuv mezi proudem a napětím - proud předchází napětí. Kromě kapacitance se v RLC obvodech může objevovat také induktance.
Kapacitanci lze využít při oddělování vysokofrekvenční a nízkofrekvenční složky střídavého proudu. Složka s vyšší frekvencí prochází dobře, složka s nižší frekvencí prochází špatně.
Terminologická poznámka:
Vzhledem k tomu, že hrozí záměna s anglickými termíny "capacitance" (= kapacita) a "inductance" (= indukčnost), je lépe používat termínů kapacitní a induktivní reaktance. Také platná norma ČSN ISO 31-5 Veličiny a jednotky: Elektřina a magnetismus již uvádí pouze termíny kapacitní a induktivní reaktance, z tohoto hlediska lze proto termíny kapacitance a induktance považovat za zastaralé.
Související články
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |