Atletika
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 27. 12. 2013, 09:19
Atletika (z řeckého áthleon) je základním sportovním odvětvím, které zahrnuje přirozené pohybové vlastnosti člověka, tj. běhy, chůzi, skoky, vrhy a hody; původně znamenala boj, závodění.
Atletika zahrnuje různorodé pohybové činnosti, jejichž obsahem jsou pohyby cyklické, acyklické a smíšené podle charakteru jednotlivých disciplín. Uplatňují se při ní také základní dynamické zákony - jde o přechod z klidu do pohybu (start), změnu směru pohybu (odraz při skoku), dokončení pohybu (doskok). V atletických disciplinách se uplatňuje pohyb rovnoměrný (např. běh v trati) nebo pohyb rovnoměrně zrychlený přímočarý či rotační (např vrh koulí a hod diskem). Atletika zajišťuje všestranný rozvoj a současně poskytuje široký výběr pro sportovní vyžití. Atletická cvičení mohou být prováděna i v přírodních podmínkách (louka, les, park), což zvyšuje jejich emocionálnost a zdravotní význam. Jsou součástí tělesné přípravy většiny sportů.
Cvičení, převzatá v novém věku ze starořecké atletiky, se rozdělila na dvě sportovní odvětví:
- lehká atletika (dnešní vnímání slova atletika, obsahuje běhy, skoky, vrhy a hody, chůzi a víceboje)
- těžká atletika (obsahuje zápas a vzpírání)
Obsah |
Historie
Kolébkou organizované atletiky se stalo antické Řecko, kde byla atletika hlavní náplní antických olympijských her. Starověký pentathlon (pětiboj) obsahoval kromě zápasu i běh, skoky, hod diskem a hod oštěpem. V době feudalismu se pěstovaly běhy, skoky a hody v rámci lidových her a slavností jako nenáročná zábava bez přesných pravidel.
Začátky atletiky jako novodobého sportovního odvětví jsou spjaty s Anglií. Již v 17. století se zde konaly závody v běhu, především na dlouhé vzdálenosti. V počátcích se závodů zúčastňovali profesionálové; sázelo se na vítězství jak mezi diváky, tak i mezi závodníky. Teprve v polovině 19. století se tvořily kroužky amatérů, a to nejprve na školách, později vznikaly sportovní kluby. První záznam o závodech je z univerzitních kolejí. V programu závodů se začínají objevovat i technické disciplíny, tj. skok do dálky a do výšky, vrh kamenem, hod kriketovým míčkem a kladivem. V tomto období vznikl statut závodníka amatéra. Jeho formulace umožňovala účast na oficiálních závodech pouze příslušníkům šlechty, univerzitním studentům a duševním pracovníkům. Roku 1880 tato konzervativní amatérská definice zanikla a závodění bylo zpřístupněno širší veřejnosti. Ve 2. polovině 19. století se začíná atletika šířit z Anglie na evropskou pevninu i do zámoří. Atletické federace jednotlivých zemí Evropy vznikly převážně koncem 19. století, zejména vlivem novodobých olympijských her.
Atletický program I. OH 1896 byl stanoven Mezinárodním olympijským výborem, obsahoval 12 disciplín a byl určen pouze pro muže. V roce 1912, v době pořádáni V. OH, byla ustavena Mezinárodní amatérská atletická federace. Od této doby se považují světové atletické rekordy za právoplatné a atletická pravidla za oficiální. V období mezi dvěma válkami zaznamenala atletika další rozvoj, rozšířil se počet zájemců a se změnou techniky jednotlivých disciplín a přizpůsobením pravidel se zvýšila výkonnost, prudký vzestup výkonnosti ale nastal až po 2. světové válce.
Pokusy o uplatněni žen v atletice se datují již do doby před 1. světovou válkou, organizovaně se však ženská atletika uplatňuje až po válce. Roku 1921 byl založen Mezinárodní ženský sportovní svaz (Fédération Sportive Féminine Internationale, FSFI) a roku 1922 byly uspořádány I. ženské světové hry v Paříži převážně s atletickým programem. Olympijských soutěží v atletice se ženy poprvé zúčastnily v roce 1928.
Vznik a rozvoj atletiky na našem území byl spojen se založením Sokola v Čechách.
Nadnárodní soutěže
- Olympijské hry (od roku 1896)
- Mistrovství Evropy (od roku 1934)
- Halové mistrovství Evropy (od roku 1970)
- Mistrovství světa (od roku 1983)
- Halové mistrovství světa (od roku 1985)
- Mistrovství světa v krosu
- Mistrovství světa v silničním běhu
- Mistrovství Evropy v krosu
- Světový pohár
- Světový pohár v chůzi
- Evropský pohár
- Evropský pohár ve vícebojích
- Zlatá liga
- Diamantová liga
Domácí soutěže
Halová mistrovství ČR v lehké atletice
- Halové mistrovství ČR ve vícebojích
- Halové mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek
- Halové mistrovství ČR
- Halové mistrovství ČR žáků a žákyň
Mistrovství ČR v lehké atletice na dráze
- Mistrovství ČR mužů a žen
- Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek
- Mistrovství ČR ve vícebojích
- Mistrovství ČR mužů a žen do 22 let
- Mistrovství ČR družstev
- Mistrovství ČR žáků a žákyň
Mistrovství ČR mimo dráhu
- Mistrovství ČR v chůzi na 50 km mužů a 20 km mužů a žen do 22 let
- Mistrovství ČR v chůzi na 20 km
- Mistrovství ČR v běhu do vrchu
- Mistrovství ČR v půlmaratonu
- Mistrovství ČR v maratonu
- Mistrovství ČR v silničním běhu
- Mistrovství ČR v přespolním běhu
Hlavní závodní disciplíny
Externí odkazy
- Oficiální stránky Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF)
- Atletické rekordy (IAAF)
- Stránky Českého atletického svazu
- Veteranska Atletika
- Athletics News and Video
- Atletika mladých
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |