Augustin Navrátil
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 20. 11. 2011, 14:46
Augustin Navrátil (* 22. prosince[1] 1928 Lutopecny, † 2. května 2003 Kroměříž) byl český truhlář, soukromě hospodařící rolník, lidovecký politik a katolický aktivista, jedna z čelných postav českého katolického disentu za komunistického režimu.
Augustin Navrátil patřil k několika málo v ČSSR soukromě hospodařícím rolníkům, to znamená k těm, kteří dlouhodobě vzdorovali komunistické kolektivizaci. Hrál klíčovou roli při vydávání katolického samizdatu. V roce 1977 se stal signatářem Charty 77 a v roce 1988 inicioval jednu z nejmasovějších akcí manifestujících odpor proti komunistickému režimu: petici Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů, v níž vznesl požadavky na respektování práv věřících občanů a náboženské svobody. Podepsalo ji více než 600 000 lidí. Za svůj ostrý protikomunistický a protitotalitní postoj byl dlouhodobě terorizován státní mocí.
Jelikož komunisté nepovažovali za praktické zavřít jednoho z nejznámějších protikomunistických aktivistů do vězení, rozhodli se ho umlčet za pomoci zneužití českého zdravotnictví: byla mu přidělena diagnóza paranoia kverulans a následně byla nezákonně omezena jeho právní způsobilost. Několikráte byl bezdůvodně zavřený ve vazbě či psychiatrické léčebně. Po sametové revoluci mu byla právní způsobilost vrácena.
V první polovině 90. let působil ve vyšších stranických funkcích v řadách KDU-ČSL, v druhé polovině 90. let pak ve straně Pravý Blok.
Byl otcem devíti dětí.[1]
Literatura
- Helena Havlíčková: Dědictví. Kapitoly z dějin komunistické perzekuce 1948-1989, Votobia, Olomouc 2002, ISBN 80-7198-535-X
Reference
- ↑ 1,0 1,1 http://tisk.cirkev.cz/z-domova/posledni-rozlouceni-s-katolickym-aktivistou-augustinem-navratilem.html
Externí odkazy
- Životopis na www.totalita.cz
- Karel Mašita: Zapomnění: Zemřel disident Augustin Navrátil
- Martin Horálek: Poslední rozloučení s katolickým aktivistou Augustinem Navrátilem
- Vojtěch Navrátil: Blázni byli oni! - vzpomínka na Antonína Navrátila
Informace o článku.
Článek nebo jeho část je převzata z Katopedie. |