Adina Mandlová
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 28. 1. 2010, 16:23
Adina Mandlová, vlastním jménem Jarmila Anna Františka Marie Mandlová,
v Německu známá pod pseudonymem Lil Adina (* 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi, † 16. června 1991 v Příbrami) byla významná česká filmová herečka.
Její život byl mimořádbě bouřlivý. Krásná, talentovaná, inteligentní, obdivovaná. „Sex symbol“ 30. let, jehož jméno spolehlivě plnilo sály. Zároveň se však jednalo o nešťastnou a psychicky nevyrovnanou ženu. Byla neodůvodněně podezřívána z kolaborantských styků s německými okupanty.
Obsah |
Život
Pocházela z rodiny inspektora c. a k. státních drah Jana Mandla, který po třech chlapcích toužil po narození dívky.
Již od útlého dětství byla otcem až nekriticky hýčkána a podporována v uměleckých zájmech. Své zvláštní jméno dostala, protože podle jeho mínění měla předurčenou skvělou budoucnost. O její výchovu se staral výhradně otec a od čtyř let hrála na piáno. Otec ji velmi rozmazloval a všichni jí museli vykat, ale ona odpovídala tykáním. Když jí bylo osm let, otec zemřel a ona tak ztratila své dobré postavení a naopak hrát na piáno už měla zakázáno.
Období puberty
Po smrti otce se rodinné poměry velice zhoršily. Matka našla několik strýčků, kteří rodinu podporovali. To však nestačilo a tak rodina pořádala loupežné výpravy do zahrad a polí. Mandlovi také pronajímali pokoje své vily studentům. Když bylo Adině čtrnáct let, matka si našla nového přítele. V šestnácti Adinu poslali do pařížského dívčího penzionátu, kde se naučila vařit a zdokonalila svou francouzštinu a němčinu. Po dvou letech byla vyloučena za špatné chování a začala se věnovat herectví.
Pozdější život
Již v 16 letech si našla milence a chodila s ním po nočních barech. Ve francouzském penzionátu si našla dalšího, s nímž otěhotněla, načež absolvovala potrat. Pak se stala milenkou režiséra filmu Život je pes Huga Haase. Po roce 1939 chodila s Fredem Schneinerem-Svítilem, on ji však opustil a ona se proto pokusila o sebevraždu. Po uzdravení se vrhla do bezstarostného užívání si života, takže vznikla průpovídka „Baarová má oči mandlové a Mandlová má oči barové.“ Poprvé se Adina provdala za malíře Zdeňka Tůmu, v tomto rozhodnutí lze hledat i trochu zištný motiv, neboť Tůma byl levicově smýšlející - Adina se domnívala, že si tak napraví špatnou reputaci. -Lidé ji totiž začali vnímat jako příliš německy orientovanou. Tůma však po roce spáchal sebevraždu. Když se to Adina dozvěděla, volala jako první své skutečné přítelkyni Nataše Gollové, která ji také údajně jako jediná tykala. Podruhé byla vdaná za válečného pilota Kočvárka–Knighta. Opět rozvod. Její poslední manžel byl módní návrhář a homosexuál Ben Pearson. Našla s ním klid a žili spolu 37 let.
Poslední léta života
V posledních letech svého života hodně cestovala. Během války byl její přítel Svítil odvezen do koncentračního tábora. Adina natočila během války jeden německý film a byla zatčena a obviněna kvůli německé příslušnosti – pro nedostatek důkazů propuštěna. Jelikož nemohla najít angažmá odešla do Anglie (s Kočvárkem). Po smrti Bena se vrátila do vlasti a žila na zámku v Dobříši. Zemřela na tuberkulózu.
Herecká kariéra
První hereckou příležitost dostala hned na počátku třicátých let od zcela podprůměrného režiséra Josefa Medeotti - Boháče v jeho jediném zvukovém filmu Děvčátko, neříkej ne, kde pronesla pouze jedinou větu. Zanedlouho se objevily další nabídky, avšak skutečný zlom v kariéře mladé nezkušené herečky znamenalo až setkání a dlouhodobé partnerské soužití s Hugem Haasem, s nímž Mandlová spolupracovala celkem na sedmi snímcích. Hned první společný film Život je pes předznamenal její hereckou stylizaci na několik příštích let. Zpočátku představovala spíše přirozený typ, přitahující především svým atraktivním zevnějškem. Ve filmech jako Mazlíček, Nezlobte dědečka nebo Děvčata, nedejte se! tak opakovaně ztvárňovala prototyp mladé, moderní, ironické a sportovně založené dívky. O něco později se přehrála do postav mondénních, zhýčkaných žen z vyšší společnosti (Velbloud uchem jehly, Švadlenka, Kristian). K odhalení jejího dramatického talentu a k obměně dosti schematického výrazového repertoáru významně přispěl podobně jako v případě Lídy Baarové a Nataši Gollové zejména Otakar Vávra. Ve filmech Kouzelný dům, Pacientka dr. Hegla či Šťastnou cestu se dokázala vesměs úspěšně vypořádat s náročnějšími psychologickými charaktery žen, ocitajících se v mezních životních situacích. Po odchodu do exilu se jí bohužel již nepodařilo na násilně přerušenou a slibně se vyvíjející kariéru nijak navázat.
Filmografie
- Děvčátko, neříkej ne!, 1932, manekýnka
- Diagnosa X, 1933, Helena Bernhardová
- V tom domečku pod Emauzy, 1933, Apolenka Dudková
- Život je pes, 1933, Eva Durdysová
- Mazlíček,1934, Marcela Johnová
- Ať žije nebožtík!, 1935, Alice Machová
- Komediantská princezna, 1936, paní Lexová
- Švadlenka, 1936, Mici
- Velbloud uchem jehly, 1936, Nina Štěpánová
- Děvčata, nedejte se!, 1937, Vlasta
- Důvod k rozvodu, 1937, Helena Bertlová
- Harmonika, 1937, Elsa
- Kvočna, 1937, Katy Svatá
- Mravnost nade vše, 1937, Eva Karasová
- Panenství, 1937, Lily
- Poručík Alexander Rjepkin, 1937, Mathilde von Kiesewetter
- Rozkošný příběh, 1937, Věra Randová
- Svět patří nám, 1937, Markéta
- Vyděrač, 1937, Máša Lírová
- Bílá vrána, 1938, Jana Dubanská
- Cech panen kutnohorských, 1938, Rozina
- Druhé mládí, 1938, Fan Panýrová
- Ducháček to zařídí, 1938, Julie z Rispaldicu
- Krok do tmy, 1938, Eva Halerová
- Svatební cesta, 1938, Kaťa Holarová
- Holka nebo kluk?, 1939, Ada Bártů
- Hvězda z poslední štace, 1939, Emilka
- Kouzelný dům, 1939, Marie Ungrová
- Kristian, 1939, Zuzana Rendlová (Svatováclavská cena ministra průmyslu, obchodu a živností za herecký výkon)
- Nevinná, 1939, Jarmila Černá
- U pokladny stál, 1939, Věra Hornová
- Dva týdny štěstí, 1939, Marta Urbanová
- Katakomby, 1939, Nasťa
- Pacientka dr. Hegla, 1940, Karla Janotová
- Přítelkyně pana ministra, 1940, Julie Svobodová
- Hotel Modrá hvězda, 1941, Milada Landová
- Noční motýl, 1941, Anča, zvaná Kiki (Národní cena 1942 za herecký výkon)
- Těžký život dobrodruha, 1941, Helena Rohanová
- Z českých mlýnů, 1941, Lola
- Okouzlená, 1942, Milada Jánská
- Ich vertraue dir meine Frau an, 1942, Ellinor
- Velká přehrada, 1942, Irena Berková
- Bláhový sen, 1942, Díďa Kanská-Valentová
- Šťastnou cestu, 1943, Helena Truxová
- Sobota, 1944, Luisa Herbertová
- The fool and the princess, 1948
- Summer day's dream, 1949, Irina
- The master builder, 1950, Hilda
- Ghost squad (seriál), 1961
- The saint (seriál), 1962
Externí odkazy
- ČSFD.cz – Adina Mandlová
- ČFN.cz – Adina Mandlová
- IMDb.com – Adina Mandlová (anglicky)
- Galerie prvorepublikových herců - Adina Mandlová
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |