Baobab
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 8. 11. 2010, 13:10
Baobab (Adansonia L.) je rod stromů z čeledi bavlníkovitých (Bombacaceae) s centrem výskytu na ostrově Madagaskar. Jednotlivé druhy se dále vyskytují v Africe a Austrálii.
Tento rod stromů čítá 8 druhů. Jednotlivé druhy dosahují velikostí od 5 do 25 metrů (výjimečně až 30 m) a šířka kmene se pohybuje od 7 do 11 metrů. Jsou známé pro svou schopnost zadržování vody uvnitř napuchlého kmene. Díky tomu jsou také často cílem slonů, kteří se snaží tuto vodu získat. Tato kapacita je téměř 120 000 litrů, avšak velmi se liší v závislosti na druhu baobabu a místě, kde roste. Všechny druhy se nacházejí v místech se sezónně aridní oblastí a během období sucha shazují listy.
Obsah |
Stáří baobabů
Stáří některých baobabů se odhaduje na několik tisíc let. K určení věku stromů se obvykle používá radiokarbonová metoda. Podle některých autorů letokruhy baobab, díky poréznosti dřeva, nemá.[1] Existenci letokruhů nicméně potvrzují další autoři.[2]
Druhy
- Adansonia digitata – baobab prstnatý - severovýchodní, střední & jižní Afrika, jediný baobab z území pevninské Afriky
- Adansonia grandidieri – Madagaskar
- Adansonia gregorii severovýchodní Austrálie
- Adansonia madagascariensis – Madagaskar
- Adansonia perrieri – severní Madagaskar
- Adansonia rubrostipa - Madagaskar
- Adansonia suarezensis - Diego Suarez, Madagaskar
- Adansonia za – Madagaskar
Etymologie
Vědecké jméno Adansonia bylo uděleno na počest Michela Adansona, francouzského přírodovědce a objevitele, který popsal Adansonia digitata. Jméno baobab je afrického původu, mezi další názvy patří i boaboa.
Reference
- ↑ NĚMEC, Jaroslav. Baobab (Adansonia digitata) [online]. Afrika online.cz, 2001-008-03, [cit. 2007-10-18]. Dostupné online.
- ↑ Baobab (Adansonia digitata) growth rings [online]. Big Five, [cit. 2007-10-28]. Dostupné online.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |