V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Bezdomovec

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 15. 4. 2011, 23:51

Bezdomovci spící na lavičce v parku

Termínem bezdomovec je označována osoba, nemající domov či možnost dlouhodobě využívat nějaké přístřeší. Termín bezdomovectví pak označuje způsob života této osoby a existenci tohoto jevu. Bezdomovectví je nejvíc patrné ve velkých městech a většinou je spolu s dalšími negativním faktory doprovázeno sociální izolovaností a psychickým i fyzickým strádáním. Termínem bezdomovec (nebo bezdomovkyně) se v právu (např. zákonu o českém občanství[1]) rovněž označuje osoba, která nemá státní občanství žádného státu, je bez jakéhokoliv státního občanství. V Praze se dle sčítání tamního magistrátu z roku 2007 pohybuje zhruba 2000 bezdomovců.[2]

Obsah

Definice v občanském právním řádu

Podle českého právního řádu jde o osobu bez státního občanství. V obvyklém užití jde o osobu, která nemá vlastní domov, či si jej nenajímá, nebo nežije v takovém obydlí u osoby důvěrně blízké, či tento domov nemůže, nebo z vážných důvodů nechce užívat anebo takový domov užívá protiprávně. Domov v této definici chápeme obecně jako místo, kam jeho uživatel může de-iure jinému člověku zakázat, nebo umožnit přístup. Podle zákona jde o osoby ohrožené sociálním vyloučením a státem zajišťovanou péči jako o „osoby bez přístřeší“ vymezuje zákon o pomoci v hmotné nouzi (resp. § 2, odst. 6 zákona 111/2006 Sb.) a zákon o sociálních službách (resp. § 92, pís. b) zákona 108/2006 Sb.).

Příčiny bezdomovectví

Bezdomovci jsou problémem hlavně velkých měst. Mezi objektivní, nebo strukturální příčiny bezdomovectví řadíme nezaměstnanost nebo nezaměstnatelnost, nekonkurenceschopnost na trhu práce, absence finančně dostupného bydlení. Subjektivními, vnitřními příčinami mohou být např. domácí násilí, psychiatrická diagnóza (často alkoholismus, toxikomanie, psychotická onemocnění, nebo hraniční poruchy osobnosti), nebo porucha chování (emoční labilita). Často jsou tyto dvě skupiny příčin propojené a v důsledku bezdomovectví se k nim přidávají další příčiny, které bezdomovcům brání se vrátit k obyčejnému životu.

Typy bezdomovectví

Bezdomovec (clochard) v Paříži

Zjevné

Mezi zjevné bezdomovce řadíme osoby, které okázale žijí mimo standardní hranice sociálních norem a návyků, jsou to „lidé z nádraží a parků“.

Skryté

Mezi skryté bezdomovce řadíme lidi, kteří jako bezdomovci žijí, ale nejsme schopni to rozlišit „na první pohled“, to je valná většina lidí bez domova.

Potenciální

Potenciální bezdomovci, jsou lidé, kterým bezdomovectví hrozí.

Pomoc bezdomovcům

Mezi nejvýznamnější organizace pomáhající bezdomovcům v ČR patří Naděje, Armáda spásy, Charita, Nový Prostor aj. Téměř 50 bezdomovců v Praze získalo v roce 2008 práci na hlavní pracovní poměr díky pilotnímu projektu magistrátu. Účastníci projektu našli uplatnění v zahradnictví, pásové výrobě nebo na stavbách.[2]

Reference

  1. http://zakony-online.cz/?s148&q148=all
  2. 2,0 2,1 Projekt našel 50 bezdomovcům práci, firmy jsou s nimi spokojeny. Novinky.cz [online].  [cit. 2008-8-20]. Dostupné online.  

Literatura

  • ŠTĚCHOVÁ, M. LUPTÁKOVÁ, M. KOPOLDOVÁ, B.. Bezdomovectví a bezdomovci z pohledu kriminologie.. [s.l.] : Institut pro kriminologii a sociální prevenci, 2008. Dostupné online. ISBN 978-80-7338-069-4. S. 112.  

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Bezdomovec