Bitva u Coronelu

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 1. 12. 2013, 21:25

Bitva u Coronelu
Konflikt: První světová válka
Ostasiengeschwader Graf Spee in Chile.jpg
Flotila admirála von Spee v Chile
Trvání: 1. listopad 1914
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: U města Coronel, Chile
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Německé vítězství
Změny území: {{{Území}}}
Strany
Naval Ensign of the United Kingdom.png
Velká Británie
War Ensign of Germany 1903-1918.png
Německo
Velitelé
Christopher Cradock Maximilian von Spee
Síla
2 pancéřové křižníky a 2 lehké křižníky 2 pancéřovékřižníky a 3 lehké křižníky
Ztráty
2 pancéřové křižníky a 1654 mrtvých 3 zranění
{{{poznámky}}}

Bitva u Coronelu byla námořní bitvou první světové války. Uskutečnila se 1. listopadu 1914 u pobřeží Chile. Britové v bitvě s německou eskadrou lodí utrpěli první námořní porážku od bitvy u Grand Port, která se odehrála v roce 1810.

Na začátku války Německá východoasijská eskadra opustila přístav Čching-tao v Číně a vypravila se na cestu do německých přístavů, kam žádná z nich nedoplula. Velel jí viceadmirál Maximilian von Spee a byla složena z pancéřových křižníků Scharnhorst a Gneisenau a lehkých křižníků Nürnberg, Leipzig a Dresden.

Původně k eskadře patřil ještě lehký křižník Emden, kterému velel kapitán Karl von Müller a který vyplul do Indického oceánu přepadat spojenecké obchodní lodě. V říjnu svedl vítěznou bitvu u Penangu a v listopadu byl potopen v bitvě u Kokosových ostrovů.

Když německá eskadra připlula k jihoamerickým břehům byla její radiová komunikace zachycena britskou západoindickou eskadrou pod velením admirála Cradocka. Cradock měl k dispozici jen pancéřové křižníky Good Hope a Monmouth, nový lehký křižník Glasgow a přestavěnou linkovou loď Otranto. Žádal proto admiralitu o posily a ta mu poslala starou bitevní loď Canopus.

Nakonec se však posily nedočkal a 1. listopadu při západu slunce byla zahájena bitva v jejímž průběhu byly přesnou německou palbou potopeny oba britské pancéřové křižníky. Good Hope byl potopen v 19:57 a Monmouth v 21:18. Glasgow a Otranto uprchly, ale přesto Britové ztratili 1654 námořníků včetně admirála Cradocka.

Německá eskadra potom vplula do přístavu Valparaíso kde byla přívítána početnou německou komunitou. Dlouho se však ze svého úspěchu neradovala, protože již za měsíc byla poražena v bitvě u Falklandských ostrovů ve které Němci ztratili většinu svých lodí.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Bitva u Coronelu