Brno-Královo Pole
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 23. 7. 2011, 11:56
Brno-Královo Pole (německy Königsfeld, v hantecu krpole nebo kenig) je od 24. listopadu 1990 jedna z 29 samosprávných městských částí statutárního města Brna. Rozkládá se severně od městské části Brno-střed a zahrnuje celá katastrální území Královo Pole, Ponava, Sadová, a malou část katastrálního území Černá Pole. Má výrazně městský charakter, ale na severovýchodě městské části v katastrálním území Sadová se rozkládají rozsáhlé lesy a nachází se zde významný krajinný prvek Údolí Zaječího potoka. Na severozápad městské části zasahuje významný krajinný prvek Medlánecké kopce. Na jihovýchodě městské části se nachází velké brněnské nákupní centrum Královo Pole. Pro účely senátních voleb je území městské části Brno-Královo Pole zařazeno do volebního obvodu číslo 60.
Obsah |
Historie
Ze srovnání historických a moderních map vyplývá, že území moderní městské části Brno-Královo Pole zahrnuje většinu území bývalého města Královo Pole (s jehož historickým katastrem se území moderní městské části do určité míry kryje), severní část Velké Nové Ulice a Červené, okrajové části historických katastrů Medlánek a Žabovřesk, okrajovou část zrušeného katastrálního území Dolní a Horní Cejl, a okrajové pozemky původních katastrů Obřan a Soběšic (tyto pozemky jsou dnes součástí katastrálního území Sadová).
K Brnu bylo území moderní městské části Brno-Královo Pole připojeno ve třech fázích: roku 1850 bylo připojeno území Velké Nové Ulice a Horního a Dolního Cejlu, roku 1919 pak následovalo samo Královo Pole s Ugartovem, jakož i další obce zasahující na území moderní městské části, a při druhé katastrální reformě Brna byly připojeny také původně soběšické pozemky na severu dnešního katastrálního území Sadová. Koncem 60. let 20. století došlo při radikální druhé katastrální reformě Brna na území dnešní městské části Brno-Královo Pole k výrazným změnám katastrálního členění, jež platí do současnosti.
Pamětihodnosti
- Kartouza (bývalý klášter kartuziánů)
- kostel Nejsvětější Trojice
- Semilasso (bývalý Besední dům)
- empírový zámeček na Kociánce
- Jaruškův dům (architekt Josef Gočár)
- základní škola Slovanské náměstí 2 (secesní budova architekta Antonína Blažka)
- Husův sbor (architekt Josef Novák)
- Alpa (architekt Bohuslav Fuchs)
- socha Piety v Křižíkově ulici
- socha sv. Jana Nepomuckého před kostelem nejsvětější Trojice
- socha sv. Floriána na Mojmírově náměstí
Související články
Externí odkazy
- Oficiální stránky
- Neoficiální stránky o městské části
- Drobná sakrální architektura v Králově Poli
- Kenigaz - Stránky lidu Králova Pole
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |