Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Theodore Postol

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 20. 3. 2012, 09:26

Theodore Postol (duben 1946, Brooklyn, New York, USA) je profesorem vědy, technologie a mezinárodní bezpečnostní na Massachusetts Institute of Technology (MIT), prominentní kritik plánů americké vlády na budování systému protiraketové obrany.

Obsah

Vzdělání a zaměstnání

Vystudoval fyziku na MIT a následné postgraduálně jadernou fyziku tamtéž. Pracoval v Argonne National Laboratory a poté v kongresovém Úřadu pro hodnocení technologií (Office of Technology Assessment), zabýval se problematikou raket MX. Působil jako vědecký poradce velitele amerického námořnictva (Chief of Naval Operations).

Ocenění

V roce 1990 získal cenu Leo Szilarda od Americké fyzikální společnosti (American Physical Society). V roce 1995 získal Hilliard Roderick Prize od Americké asociace pro rozvoj vědy (American Association for the Advancement of Science). V roce 2001 byl oceněn Cenu Norberta Wienera (Norbert Wiener Award) udělovanou Computer Professionals for Social Responsibility.

Kritika raketového systému Patriot

V roce 1992 během americké operace Pouštní bouře veřejně vystoupil s kritikou raketového systému Patriot, o kterém americká armáda tvrdila, že je velice úspěšné při sestřelování iráckých raket Scud a že představují revoluci ve vedení války. Postol ve svých analýzách a během svědectví před speciální komisí Kongresu prokázal, že systém ve skutečnosti zasáhl méně než 10 % cílů.[1]

Kritika amerického systému protiraketové obrany

Podle Postola dostává česká veřejnost i Parlament ČR záměrně zkreslené informace o americkém radaru systému protiraketové obrany, který má být umístěn v Brdech. Postol dospěl svými výpočty k závěru, že radar při výkonu a anténě uváděné vládou USA by měl dosah maximálně 600 až 700 kilometrů, ačkoli generál zodpovědný za přípravu systému Henry Obering uvádí dosah 2100 až 2500 kilometrů. Podle Posela by radar s takový dosahem musel mít výkon 50krát větší. Podle Posela dokonce Obering v některých jednání hovořil dokonce o dosahu větším než 4000 kilometrů a v tom případě by výkon musel bát 500krát větší.[2]

Externí odkazy

Reference


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.