Tibetský kalendář

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 1. 1. 2009, 22:51

Tibetský kalendář může mít čtyři podoby. První může být tzv. královský kalendář, kdy je rok 0 rokem 127 př. n. l. gregoriánského kalendáře, další datování může být to, které se používá na tibetských bankovkách, kdy rok 0 odpovídá roku 254 n. l. Další možný typ zápisu data u Tibeťanů je pomocí gregoriánského kalendáře a pomocí tradičního tibetského kalendáře zvaného rabčhung, který opakuje šedesátiletý cyklus.

Rabčhung

Tento „klasický“ kalendář je lunisolární. Skládá se ze dvanácti až třinácti měsíců, kdy každý začíná i končí s novem. 13. měsíc je přidáván přibližně každé tři roky, takže průměrný tibetský rok se podobá tropickému roku. Tibetské měsíce nemají jména, označují se podle jejich pořadových čísel. Tibetský Nový rok se nazývá Losar.

Každý takový rok je spojen s některým s pěti elementů (prvků), jedním z dvanácti zvířat a mužským nebo ženským rokem. Následující tabulky ukazují nejdříve dvanáct zvířat a poté pět prvků:

zajícdrakhadkůňovceopiceptákpesprasemyšvůltygr
oheňzeměželezovodadřevo

Každý prvek je spojen se dvěma po sobě jdoucími roky. Takže například po mužském roku země a draka následuje ženský rok země a hada, další rok pak bude mužský rok železa a koně. Pokud je z druhu zvířete jasné jeho pohlaví, mohou být. Tyto kombinace se mohou opakovat po 60 let, než opět začne cyklus nanovo. Začíná se s ženským rokem ohně a zajíce. První takovýto cyklus začal v roce 1027 a roku 2005 zhruba odpovídal ženskému roku dřeva a ptáka 17. cyklu.

Dny v týdnu

Dny v týdnu jsou pojmenovány podle astronomických objektů:

den Tibetština (Wylieho transliterace) Objekt
Neděle གཟའ་ཉི་མ་ (gza' nyi ma) Slunce
Pondělí གཟའ་ཟླ་བ་ (gza' zla ba) Měsíc
Úterý གཟའ་མིག་དབར་ (gza' mig dmar) Mars
Středa གཟའ་ལྷག་པ་ (gza' lhak pa) Merkur
Čtvrtek གཟའ་ཕུར་པུ་ (gza' phur bu) Jupiter
Pátek གཟའ་པ་སངས་ (gza' pa sangs) Venuše
Sobota གཟའ་སྤེན་པ་ (gza' spen pa) Saturn

Externí odkazy