Parodontitida
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 11. 1. 2010, 08:15
Parodontitida (parodontóza, paradentóza, paradontóza) je onemocnění dásní, které má vliv i na další ústrojí včetně kostí. Nejprve začíná krvácením z dásní, později se tvoří parodontální choboty, obnažují se zubní krčky, dásně ustupují, zuby mění své umístění (rozestup a výklon), viklají se, dásně někdy bolí a otékají. Toto onemocnění může skončit až ztrátou zubů, často jinak zdravých. Onemocnění je většinou zánětlivého původu, a příčinou je zubní plak a zubní kámen.
Slovo je složeno z řecké předpony para a buď z latinského dens (zub) nebo z řeckého odous (genitiv odontus, zub). V minulosti byla běžnější řeckolatinská podoba slova paradentóza, dnes se v odborném užití upřednostňuje řecká, odvozená přímo z názvu orgánu, parodontu.
Léčba
Léčba se provádí pomocí léčiv (speciální zubní pasty, ústní vody, masážních roztoků) a hlavně důslednou zubní hygienou. Parodontitidu mohl vyvolat zubní kámen, je-li tomu tak, je třeba ho odstranit. Vypadlé zuby se obvykle nahrazují zubními implantáty.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |