Paršovice
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 2. 8. 2010, 05:49
Paršovice jsou obec v okrese Přerov, v oblasti zvané Záhoří, cca 10 km od Hranic, 12 km od Bystřice pod Hostýnem. Jsou součástí mikroregionu Záhořan.
Leží v nadmořské výšce kolem 322 m, katastrální území má 1356 hektarů-
Historie
Nejstarší doloženou památkou byl stříbrný kalich s letopočtem 1059, který byl zapsán v inventáři paršovického kostela v r. 1806. První písemná zmínka o obci se nachází v listině z roku 1141, další potom v r. 1371, kdy obec koupil Vok z Kravař a stala se tak na téměř 500 let součástí majetku pánů z Helfštýna. Někteří badatelé kladou její vznik ještě dál – až do 10. století, ale tyto informace nejsou nijak věrohodně doloženy. Dominantou obce je empírový kostel sv. Markéty posvěcený v r. 1906 – jediný empírový kostel v okrese Přerov. Již v 11. st. zde stál dřevěný kostel – jeden z nejstarších kostelů v okolí, v období reformace přeměněný na českobratrský, poté opět na katolický. Nový kostel z roku 1826 v létě roku 1900 vyhořel a po 6 let byl budován kostel nynější. Součástí výzdoby kostela je mramorový oltář a cenný obraz „Vidění sv. Markéty“, jehož autorem je mistr Urban. U kostela se nachází dřevěný tzv. misijní kříž a kamenný kříž v lidovém stylu. Naproti kostela stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1860, na křižovatce u odbočky na Valšovice u budovy sokolovny socha Panny Marie s Ježíškem, na dolním konci dřevěný kříž, v obci a okolí můžete najít ještě několik dalších malých kapliček a Božích muk. Další pamětihodností v Paršovicích je školní budova z roku 1898, tehdy nazvaná “Jubilejní škola císaře pána Františka Josefa I.”. Název obce pochází zřejmě z mužského jména Bartoloměj – Bartoš, staročesky Pareš. Nabízí se vysvětlení původu názvu jako „obec lidu Bartošova (Parešova)“ – tedy původně Parešovice, zkráceno na Paršovice.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |