Rypouš sloní
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 30. 6. 2011, 23:17
Rypouš sloní (Mirounga leonina Linnaeus, 1758) je největší ploutvonožec z čeledi tuleňovitých, žijící v oblastech blízkých Antarktidě.
Obsah |
Popis
Samci rypouše sloního dosahují délky 4,2 až 6,5 m a hmotnosti 2,2 až 5 tun. Samice má podstatně menší hmotnost, a to kolem 1 tuny, samec tedy váží čtyřikrát až pětkrát více než samice. Rypouši většinu času tráví v moři a koncem zimy vycházejí na souš, kde se páří. Přitom téměř nepřijímají potravu a žijí z úctyhodných zásob podkožního tuku. Krk mají tlustý a posetý hrbolky. Obrovský rypák rypoušů připomíná chobot, který se uplatní v dvouměsíčním rozmnožovacím období. Samci se částečně vztyčují, řvou na soupeře a uštědřují si navzájem rány tělem i hlavou ve snaze získat dominantní postavení. Rypák dokáží nafouknout, když je něco podráždí a tím vydávají mručení (nos působí jako ozvučná deska). Růst rypáku dosahuje konečné velikosti ve věku 8 let. Délka života rypoušů je 14 až 20 let.
Rozmnožování
Jediné mládě se rodí po 350 dnech březosti (včetně čtyřměsíčního opoždění - implantace zárodku). Mládě váží při narození kolkem 40 kg a měří 1,2 m. Je kojeno 19-23 dní a matka se od něj v té době nevzdaluje. Běhěm kojení ztratí až třetinu své tělesné hmotnosti. Po období rozmnožování a línání rypoušové sloní migrují jižním směrem. Samci a samice žijí v moři odděleně a jen v době páření si vytvářejí co největší harém, kde samci bojují o samice, o něž se jinak nezajímají.
Potrava
Jejich potravou jsou ryby, malí korýši, sépie, rejnoci, olihně, za kterými se potápějí až do hloubek okolo 600 metrů. Průměrná doba ponoru činí 20 minut.
Zvláštní znaky
Rypouši žijící u kalifornského pobřeží mají menší rypák než jejich jižní příbuzní. Díky opatřením na ochranu rypoušů sloních u západního pobřeží USA se podařilo zachránit několik malých stád.
Galerie
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |