Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Retinoblastom

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 11. 1. 2010, 08:18

Retinoblastom je druhým nejrozšířenějším zhoubným nádorem oka (hned po uvealním malignomu) a vůbec nejrozšířenější dětská oční malignita. Nejčastěji se vytváří z buněk zárodečné sítnice oka, které se v pozdějších fázích nitroděložního vývoje diferencují na fotoreceptory. Metastatickými ložisky může být poseta i celá sítnice.

Retinoblastom mívá bělavou barvu, způsobenou především kalcifikacemi v jeho nekrotické tkáni. Pod mikroskopem jsou patrné rozetovité, až kopretinovité formace buňek.

Vznik a druhy retinoblastomu

Vyskytuje se ve dvou formách, dědičné a výjimečné. Dříve, nežli může vzniknout retinoblastom, musí být vyřazeny nebo mutovány obě alely supresorových genů (tj. geny, které potlačují nekontrolovatelné dělení). Při nedědičné (výjimečné) formě vznikají obě mutace v jedné buňce, buď při zárodečném vývoji, nebo krátce po narození, poté se může retinoblastom už nekontrolovatelně dělit. Děti s touto formou mají výlučně jediný retinoblastom. Co se dědičné formy týče, jedna ze dvou potřebných mutací je přítomna již ve vajíčku (tato mutovaná alela je zděděna od jednoho z rodičů) a bude ve všech buňkách (včetně buněk oční sítnice) novorozence. Poté stačí již jen jedna jediná mutace, a protože cílových buněk oční sítnice je kolem deseti milionů, retinoblastom je téměř vždy mnohočetný.