Měsíček lékařský
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 25. 7. 2013, 00:25
Měsíček lékařský (Calendula officinalis L.) je léčivá rostlina původem z jihu Evropy. Pěstuje se jako letnička, používaná pro výsadbu na záhony a k řezu květů.
Obsah |
Popis
Je to bylina s bohatě větvenými lodyhami a podlouhlými listy, rostlina dosahuje výšky asi 70–80 cm. Úbory květů jsou až 8 cm a mají žlutou nebo oranžovou barvu. Rostliny seříznuté po odkvětu asi 15 cm nad zemí znovu obrazí a vykvetou. Rostlinám se daří z propustné hlinitopísčité půdě, dobře zásobené živinami, na slunném místě či v polostínu.
Základní informace
Tato letnička vyžaduje slunné a prostorné místo, vyhovuje jí většina půd, ale ne příliš promáčená. Rozmnožuje se semeny 0,5–1cm velkými, srpovitého tvaru. Možnost výsevu je na jaře i v létě. Kvete od jara až do pozdního podzimu, květenstvím je úbor. Sběr květu je doporučen ve fázi rozevírání úborů, listy nejlépe mladé.
Léčivé účinky
- Mast: Dvě vrchovaté dvouhrstě květů, stonků a listů se na drobno nasekají, 500g sádla se rozehřeje. Do sádla vsypeme měsíček, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Necháme jeden den odstát, pak slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes plátno do připravené nádoby.
- Čaj: Jedna vrchovatá lžička (květ, list, stonek) na 1/4 litru. 1-2 šálky čaje denně na dospělou osobu jako prevence. 3-4 šálky denně na dospělou osobu jako léčba( polévkovou lžíci každou čtvrt hodinu).
- Užití :čištění krve, infekční žloutenka, onemocnění jater, škrkavky, průjmy, zánět tlustého střeva, zlepšení trávení, opožděná či bolestivá menstruace.
- Tinktura: Plnou hrst květů na 1 litr pálenky (nebo vodky), necháme vylouhovat 14 dnů ne slunci nebo při teplotě 20 °C.
- Užití: zesílení účinků čaje, jako obklad při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalů, hnisavé vředy, otoky a nádory.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |