Nižší dvouděložné

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 2. 5. 2011, 15:51


Nižší dvouděložné (Magnoliopsida) je parafyletická (tedy nepřirozená) skupina rostlin, která zahrnuje starobylé řády krytosemenných dvouděložných rostlin. Zahrnuje asi 5 % známých dvouděložných rostlin, celkem cca 8000 druhů v 27 čeledích.

Charakteristika

Skupina nemá žádné společné specializované znaky, náležejí sem vzhledově i ekologicky velmi různorodé rostliny. Květy však mají často vývojově původnější stavbu - neustálený počet květních částí, gyneceum z volných pestíků, tyčinky primárně zmnožené a často nerozlišené na nitku a prašník. Náležejí sem rostliny s nejstarobylejší stavbou generativních květních částí (prašníky u rodu Degeneria a Drimys, plodolisty u Amborella).

Nejtypičtější obsahové látky jsou silice a benzylisochinolinové alkaloidy.

Taxonomie

Podle výsledků molekulárních studií skupiny APG stojí na začátku stromu krytosemenných rostlin 3 samostatné větve (řády) - Amborellales, leknínotvaré (Nymphaeales) a Austrobaileyales. Tato parafyletická skupina byla označena jako ANITA Group a vyznačuje se některými společnými znaky (čtyřjaderný zárodečný vak, diploidní endosperm, nesrostlé plodolisty). Následuje větev označovaná jako Magnoliids, zahrnující řády Chloranthales, šácholanotvaré (Magnoliales), vavřínotvaré (Laurales), Canellales a pepřotvaré (Piperales). Následuje rozsáhlá větev jednoděložných rostlin a konečně jako sesterská skupina k vyšším dvouděložným (Eudicots, Rosopsida) řád růžkatcotvaré (Ceratophyllales).

Taxonomické členění

Amborellales
Amborellaceae
Nymphaeales
Cabombaceae
Hydatellaceae
Nymphaeaceae - leknínovité
Austrobaileyales
Austrobaileyaceae
Illiciaceae - badyáníkovité
Trimeniaceae
Chloranthales
Chloranthaceae
Magnoliales
Annonaceae - láhevníkovité
Degeneriaceae
Eupomatiaceae
Himantandraceae
Magnoliaceae - šácholanovité
Myristicaceae - muškátovníkovité
Laurales
Atherospermataceae
Calycanthaceae - sazaníkovité
Gomortegaceae
Hernandiaceae
Lauraceae - vavřínovité
Monimiaceae
Siparunaceae
Canellales
Canellaceae
Winteraceae
Piperales
Aristolochiaceae - podražcovité
Hydnoraceae
Piperaceae - pepřovníkovité
Saururaceae
Ceratophyllales
Ceratophyllaceae - růžkatcovité