Oáza Fajjúm
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 4. 7. 2013, 08:38
Oáza Fajjúm je oáza nacházející se západně od Nilu v nížině Libyjské pouště. Její rozloha je 180 km2 a zdrojem vody v ní nejsou artézské studny, jak je obvyklé, ale řeka Bahr Júsuf (Josefova řeka). V oblasti oázy se nachází jezero Karún se slanou vodou, jehož rozloha se vysycháním zmenšuje. Ve starověku byla tato oblast zdrojem zemědělských plodin pro obyvatele starověkého Egypta a později i obyvatele Římské říše. Název Fajjúm pochází ze staroegyptského výrazu Pa-Jóm, znamenajícího moře.[1]
Obsah |
Historie
Období starověku
V období 5 450 – 4 400 př. n. l. se zde nacházela Fajjúmská kultura, která ovlivnila další kultury a vývoj starověkého Egypta.
Ve starověku se během nilských záplav stávala tato oblast bažinatou a v lagunách žilo mnoho krokodýlů. Proto se hlavním božstvem oázy stal bůh Sobek. Během 12. dynastie (2 tisíce let př. n. l.) byla tato oblast zúrodněna a u vstupu do oázy v dnešním al-Lahúnu byla vybudována rezidence panovníků, z níž se zachovaly zbytky pyramidy Senusreta II.
Za vlády Ptolemaia II. (309 - 246 př. n. l.) byly vysušeny zbývající bažiny a nově získaná půda byla rozdělena mezi vysloužilce řecké armády. Během období římské nadvlády plnila tato oblast úlohu "obilnice Říma".
Současná doba
Dnes Fajjúmská oáza poskytuje zeleninu, ovoce a květiny pro hlavní město Káhiru.
Geografie a historické památky
V jihovýchodní části oázy se nachází správní město celé oblasti al-Fajjúm. Středem města protéká řeka Bahr Júsuf. U severního okraje města stojí obelisk Senvosreta I.
8 km jihovýchodně od al-Fajjúmu v Hawwáře se nachází pyramida, kterou nechal postavit Amenemhet III. V okolí Hawwáry byly také nalezeny Fajjúmské mumiové portréty - portréty malované na dřevěné desky připojované k mumiím.
Související články
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.