POSIX
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 3. 7. 2013, 10:50
POSIX (zkratka z Portable Operating System Interface) je přenositelné rozhraní pro operační systémy, standardizované jako IEEE 1003 a ISO/IEC 9945. Vychází ze systémů UNIX, a určuje, jak mají POSIX-konformní systémy vypadat, co mají umět, co se jak dělá apod.
Historie
Vytvořením mnoha různých klonů původního AT&T Unixu (hlavně z 7th Edition) došlo k vytvoření mnoha různých doplňkových systémových volání, funkcí, programů a démonů. Většina z nich byla proprietární (uzavřená) a často se i standardní programy lišily ovládáním. Vznikla proto řada standardů POSIX (Portable Operating System Interface), které definují systémová volání, knihovní funkce a chování programů v POSIX kompatibilním operačním systému. I přes tuto standardizační snahu je ve světě Unixu mnoho různých odchylek a vylepšení. S jistotou je však možno prohlásit, že POSIX spolu s dalšími standardy přinesl řád. Převádět aplikaci z jednoho typu Unixu na druhý, klidně i mezi různými platformami, je mnohdy dokonce snazší než mezi různými verzemi Microsoft Windows (např. z 9x na NT).
Související články
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |