Viceprezident Spojených států amerických

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 16. 5. 2011, 21:20

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png



Viceprezident Spojených států amerických je druhým nejvyšším představitelem USA a podle ústavy USA je předsedou ex officio Senátu Kongresu USA. Právo na hlasování má však pouze v případě rovnosti hlasů. V pořadí nástupnictví na úřad prezidenta je první, kdo by v případě neschopnosti výkonu funkce prezidenta nastoupil na jeho místo.

Obsah

Nástupnictví

Hlavní článek: Nástupnictví na úřad prezidenta Spojených států amerických
  • v případě uvolnění úřadu prezidenta USA se viceprezident stává prezidentem do konce funkčního období
  • v případě uvolnění úřadu viceprezidenta USA nasleduje v nástupnictví:
  • od roku 1792 do roku 1886 prozatímní předseda Senátu, ten řídí schůzi Senatu v nepřítomnosti Viceprezidenta, dalším v pořadí byl předseda Sněmovny reprezentantů ,pak ministr zahraničí
  • do roku 1947 byl zástupcem prezidenta ministr zahraničí dále pak ministři dle vzniku ministerstev
  • od roku 1947 je zástupcem prezidenta předseda Sněmovny reprezentantů pak prozatimní předseda Senátu dále pak ministr zahraničí a ministři dle vzniku ministerstev
  • od roku 1967 25. dodatkem Ústavy prezident jmenuje nového viceprezidenta se souhlasem 2/3 senátorů a 2/3 členů Sněmovny reprezentantů

Osoba vykonávající úřad prezidenta musí být naturalizovaný občan USA, tedy zde narozený. Ministr vlády může být narozený v cizině, ale tím mu zaniká možnost vykonávat úřad prezidenta

Obsazení úřadu

Soubor:US Vice President Flag.png
Vlajka viceprezidenta USA

Úřad viceprezidenta USA dosud zastávali jen muži. V prezidentských volbách 2008 kandidovala na toto místo Sarah Palinová. Jedná se teprve o druhou ženou v dějinách USA, která byla nominována na druhý nejvyšší úřad, v rámci jedné ze dvou největších stran. Poprvé se tak stalo v prezidentských volbách 1984, kdy za Demokratickou stranu neúspěšně kandidovala na úřad viceprezidentky USA newyorská kongresmanka Geraldine Ferrarová (spolu s prezidentským kandidátem Walterem Mondalem).

Pravomoci viceprezidenta

XXV. dodatek Ústavy

Tento dodatek Ústavy Spojených států byl ratifikován 10. února 1967. Má 4 oddíly a mj. upravuje předání pravomoce prezidenta USA.
"V případě zbavení prezidenta úřadu nebo v případě jeho smrti nebo rezignace stane se prezidentem viceprezident." (XXV.dodatek, oddíl 1.)
"Kdykoli prezident postoupí prozatímnímu předsedovi Senátu a předsedovi Sněmovny reprezentantů písemné prohlášení, že není způsobilý vykonávat pravomoci a povinnosti svého úřadu, a dokud jim nepředá písemné prohlášení o opaku, vykonává takové pravomoci a povinnosti viceprezident jako úřadující prezident." (XXV.dodatek, oddíl 3.)

K jeho využití došlo dosud šestkrát:
Nixonův rezignační dopis.

1) 12. října 1973 Nixon nominoval na viceprezidenta michiganského kongresmana Geralda Forda po rezignaci Spiro Agnewa.
2) 9. srpna 1974 rezignoval Richard Nixon na post prezidenta USA.
3) 20. srpna 1974 nový prezident Ford nominoval na post viceprezidenta bývalého guvernéra New Yorku Nelsona Rockefellera.
4) 12. července 1985 se na časový úsek, kdy Ronald Reagan podstoupil kolonoskopii, stal úřadujícím prezidentem USA G. Bush st..
5) 29. června 2002 se na časový úsek (7:09 - 9:29 hod), kdy George W. Bush podstoupil kolonoskopii, stal úřadujícím prezidentem USA R. Cheney.
6) 21. července 2007 se na časový úsek (7:16 - 9:21 hod), kdy George W. Bush podstoupil kolonoskopii, stal úřadujícím prezidentem USA R. Cheney.
Podle právníků, byl XXV. dodatek (4. oddíl) naplněn i v čase atentátu 31. března 1981 na prezidenta Reagana, kdy se stal de iure úřadujícím prezidentem USA G.Bush.
V roce 1997 prezident Bill Clinton odmítl celkovou anestézii při operačním výkonu přišití utrženého čtyřhlavého stehenního svalu právě proto, aby nemusel přenést své pravomoce na viceprezidenta Gorea.

Number One Observatory Circle
Přísaha viceprezidenta USA

I (name ) do solemnly swear (or affirm) that I will support and defend the Constitution of the United States against all enemies, foreign and domestic; that I will bear true faith and allegiance to the same; that I take this obligation freely, without any mental reservation or purpose of evasion; and that I will well and faithfully discharge the duties of the office on which I am about to enter. So help me God. Český překlad: Já ___ ___, slavnostně přísahám (nebo prohlašuji), že budu podporovat a bránit Ústavu Spojených států proti všem nepřátelům, cizím a domácím, že budu mít pravou víru a oddanost k tomu, že jsem tuto povinnost přijal svobodně bez mentální výhrady nebo účelu daňových úniků, a že budu dobře a věrně plnit povinnosti úřadu, do kterého se chystám nastoupit. K tomu mi dopomáhej Bůh. Od roku 1937 skládá viceprezident přísahu krátce před prezidentskou přísahou. Dopravní prostředky k přepravě viceprezidenta USA:

Od roku 1951 má ochranu na starosti viceprezidenta a jeho rodiny Tajná služba USA. Oficiálním sídlem viceprezidenta je Number One Observatory Circle. Jeho kancelář se v Bílem domě nachází v západním křídle a nazývá se Ceremonial Office.

Žijící viceprezidenti

K srpnu 2010 žilo šest viceprezidentů, úřadující a pět bývalých:

Související články